10 października 2021 roku, godz. 16:16 14,4°C

"Bieguni" zawierają pochłaniające opowieści, usytuowane w różnych miejscach i czasie, niosące przekaz, jak ludzkie losy, zdarzenia, determinują konieczność przemieszczania się. Zagłębiając się w treść, na kanwie opisywanych podróży, pochłaniają czytelnika ludzkie losy, historie, które te wędrówki determinują, do których się przyczyniają. Autorka w analityczny, ponadprzeciętnie intelektualny sposób, ukazuje ludzkie namiętności, pasje, dążenia, będące powodem działania i dokonywanych wyborów. Wybory te właśnie powodują konieczność zmiany miejsca, podejmowanych wędrówek. Opisane podróże wzbudzają głębokie refleksje.
Niezwykłość powieści wynika z tego, że "Bieguni" różnią się od innych zasadniczo tym, że opisane historie nie pochłaniają czytelnika wyłącznie w kierunku kontynuacji wątku, zakończenia opowieści. Przedstawione historie przede wszystkim przyczyniają się do dokonywania analizy wyborów oraz rozważań nad motywacją bohaterów do podejmowanych decyzji, zastanawiania się nad możliwościami zastosowania innych rozwiązań, nad ich konsekwencjami. Zastosowany sposób narracji pobudza do zatrzymania się i głębokich refleksji nad człowiekiem.
Olga Tokarczuk w powieści jawi się jako wielka humanistka, solidarna z ludźmi, rozumiejąca ich. W sposób wnikliwy, z wielką uwagą przedstawia człowieka, zagłębiając się nawet w strukturę jego ciała. Autorka pobudza czytelnika do rozważań o człowieku jako wielowątkowej całości.
Poza przemieszczaniem się w przestrzeni i w czasie, w powieści ukazana jest przede wszystkim podróż do wnętrza bohaterów, ludzkich emocji, myśli, wrażeń.
Powieść jest godną polecenia fascynującą wyprawą w głąb człowieka, docierającą do sedna człowieczeństwa, tego co stanowi jego istotę.

Bieguni
Zdobywca Międzynarodowej Nagrody Bookera 2018! [...]
Strange one Adam
 5 listopada 2021 roku, godz. 20:33

Czym jest sedno człowieczeństwa ?
Jak Ty to postrzegasz ? Jestem ciekawy Twojego punktu widzenia.

Naja Ela  5 listopada 2021 roku, godz. 20:44

Główne cechy człowieka, to co Go odróżnia od innych gatunków. Sposób myślenia, uczuciowość, zachowanie, światopogląd, umiejętność panowania nad tym wszystkim i sposób wyrażania tego wszystkiego. Sposób reagowania na drugiego człowieka, w pełnym tego słowa znaczeniu.