28 marca 2020 roku, godz. 23:32  1,0°C

Ale już mało kto wie, że podstawową, najbardziej fundamentalną i pierwotną przyczyną wybuchu wojny, ludobójstwa i zniszczenia Europy, przyczyną bez której to wszystko nie mogło by się zdarzyć jest jeden, mały prosty fakt. Że w 1924 roku w Niemczech bochenek chleba kosztował 100000000 marek.
(...)
I żadna zaraza, nawet Czarna Śmierć w średniowieczu, nie dokonała takiego spustoszenia, jak śmierć gospodarki pod kontrolą rządu.

 28 marca 2020 roku, godz. 23:28  6,1°C

Rząd nie może ratować, nie może dawać, bo rząd nie ma niczego, czego mu sami nie damy. Rząd to pasożyt, który stworzyliśmy sobie jako namiastkę Boga, ze strachu przed własną siłą, odwagą, rozumiem, ze strachu przed życiem, które moglibyśmy śmiało wziąć we własne ręce.

To nie jest moja odpowiedzialność, żeby ci mówić jak masz żyć, komu ufać, czego się spodziewać. Nie moja sprawa, ani twoja, żeby ratować świat. I nie mam wątpliwości, że choćbym najmądrzejsze rzeczy na świecie mówił, to nie mądry się w tym świecie przebije, ale głośny. I nie ja pierwszy to zauważyłem i powiedziałem.

tallea asterja
 29 marca 2020 roku, godz. 12:57

ten pan mnie nie przekonuje
nawet w 1%

 19 lutego 2020 roku, godz. 22:57  4,0°C

Pamiętam kiedy więcej niż 20 lat temu pierwszy raz rzuciłem się radośnie na tak zwane „nawracanie”.

To było na spotkaniu oazy. Biedna dziewczyna! Nie miała ze mną szans. Mimo że mało znałem wtedy Biblię i prawie nic o psychice człowieka, to i tak światopogląd oparty na chrześcijaństwie był daleko bardziej spójny i logiczny niż jej własny. Który nawet nie był własny, tylko przyjęty w dobrej wierze z dobrodziejstwem inwentarza na lekcjach religii, w szkole i tradycji. Piękny był, tyle że nie miał sensu. I [...]

 19 lutego 2020 roku, godz. 13:56  13,8°C
 Tekst dnia 26 marca 2020 roku

Mieć dobrze poukładane we łbie jest cenniejsze niż wszystko inne, bo wszystko inne możesz sobie już znaleźć sam – jeżeli tylko masz dobrze poukładane we łbie.

silvershadow __
 26 marca 2020 roku, godz. 20:55

czasem musi się dobrze poprzewracać ;)

 7 grudnia 2019 roku, godz. 19:55

[...] W obu przypadkach, myślę, że kluczowa jest przede wszystkim świadomość u tego co coś dostaje, że za to ktoś zapłacił. Bo bez tej świadomości urodzi się szybko przekonanie, że po pierwsze koszt jest nie ważny, a po drugie że to nie prezent, tylko że mi się należy. Człowiek zmieni sobie odruchowo definicję sprawiedliwości na taką: sprawiedliwie jest wtedy, kiedy ja mam to co chcę mieć.

 7 grudnia 2019 roku, godz. 19:53  7,8°C

Bo jałmużna jest tak samo dobra albo zła jak nóż. Czy nóż jest zły czy dobry? No zależy od tego kto, komu, jak, kiedy, po co i którą stroną trzonka.

MLbG Michał
 8 grudnia 2019 roku, godz. 10:47

Droga Julio, nazywam się Michał Hartwig mam 25lat i mogę się krwią podpisać pod tym co mówię i piszę, bo wszystko co ze mnie płynie to historia wydarzeń i wiedzy, która nabyłem. Całe życie, starałem się być dobry dla ludzi, pomagać, dawać z siebie wszystko, samemu będąc nikim... I tak mnie los potraktował, że odebrano mi wszystko co Kochałem, odebrano mi 4 letnią córkę, tylko dla tego że komuś się znudziło to, że jestem miły i chciał się zabawić... I wiesz co? Ludzie przytakneli, że to jest dobre... Ale tak to jest z ludźmi, jak wychowani tacy są. I nie staje po stronie noża, ale jak można obwiniać terrorystów, którzy wysadzaja się w powietrze albo wlecieli w WTC, jeśli oni byli przekonani, że robią dobrze i w słusznej sprawie, mało tego wirzyli że Allah ich za to zbawi i wynagrodzi. No i okazuje się że dla wielu ludzi byli bohaterami, bo tak byli nauczeni... Więc jak można mierzyć dobro i zło? Przykro mi, że Twoja rodzina była zagrożona, bo ktoś z jakiegoś powodu, bliżej mi nieznanego odkrecił gaz Tobie, ale ja nikogo nie oceniam.

 3 grudnia 2019 roku, godz. 20:08  4,2°C

Jak tak dobrze policzyć, to nikt tyle nie zrobił dla piekła co kościół [y].
Źródło: https://youtu.be/Hk9RbYE1fFI

onejka onejka
 4 grudnia 2019 roku, godz. 9:33

ha ha ale się uśmiałam

 27 października 2019 roku, godz. 10:10  11,1°C

Kiedy zrobisz coś sam, zamiast narzekać?

MyArczi Artur
 27 października 2019 roku, godz. 11:26

odkrywcze

 16 października 2019 roku, godz. 20:33

Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: błogosławiony kto bankrutuje pierwszy. Albowiem dla niego jeszcze wystarczy.
Niech nam żyje Grecja, która właśnie "wraca znad przepaści" i może sobie dalej konsumować za pieniądze przyszłych synów i wnuków Europy. O ile zechcą zapracować się na śmierć płacąc za beztroskę rodziców. Ważne tylko kogo sobie znajdą jako winnego. Chciałbym wiedzieć, czy już uciekać i dokąd.

 28 września 2019 roku, godz. 13:23  2,0°C

Biorąc jako podstawę rozumowania Biblię i doprawiając ją historią (np. reformacji w Europie) można dojść do jednego wniosku: nie ma takiej opcji, żeby tworzyć kastę kapłanów, wynosić ich ponad zwykłych ludzi, i żeby skończyło się to dobrze. Zawsze się to skończy koszmarną patologią. Bo musi. Ludzie nie są w stanie być czymkolwiek innym niż ludzie.
Kościół nigdy się nie zreformuje. Bo to tylko instytucja, która dostarcza wam to, czego od nich żądacie. To wy klękacie przed ludźmi, to wy wymagacie od nich rzeczy niemożliwych, to wy oddajecie im boską część, której żaden człowiek nie powinien dawać drugiemu człowiekowi. I oburzacie się teraz, że korzystają z tego, co od was dostali?

Poważnie, spodziewaliście się, że jak mężczyzna ubierze czarną sukienkę, to mu od tego przestanie działać penis? Że jak mu się powie, że brak żony jest święty, to mu hormony się zmienią w wodę święconą? I że jak się połączą w lojalną, chroniącą się, wpływową mafię, to nie będą z tego korzystać?

 19 września 2019 roku, godz. 13:26  1,0°C

A co do słuchania seniorów to słusznie i ja nie mówię wcale, żeby robić wszystko co doradzają. Tylko, żeby słuchać, a słuchać po to, żeby się uczyć. A nauka nie polega na akceptowaniu wszystkiego co się słyszy, bo wtedy to nie jest uczeń tylko wyznawca. Uczeń się uczy z tego co prawdziwe i co nieprawdziwe, co słuszne i co głupie. Poznaje konsekwencje.
Więc jak słucham babci, która jest biedna, nigdzie nie była, nic nie widziała, wszystkiego się boi i ciągle narzeka, to ją pytam: co robiła w życiu. W jaki sposób postępowała, że doszła do takiego wspaniałego stanu. I ona wtedy mówi: idź na studia, chodź do kościoła, rób to co wszyscy.
Więc ja rzucam studia, nie chodzę do kościoła i robię całkiem inaczej niż wszyscy. I nauka babci się bardzo przydała: nie skończyłem jak babcia.
I to jest cenna lekcja od babci.

 4 września 2019 roku, godz. 11:37  12,1°C

Problem z czcicielami nauki jest taki, że w swojej fascynacji idą tak daleko, że najważniejsze pytanie nauki "jak jest naprawdę" zastępują pytaniem "czy to jest naukowe".
To jest to samo zjawisko, które dotyczy ludzi w kościołach: pytanie "czy dobrze naśladuję Jezusa" zmienia się w pytanie "czy kieruję się naukami kościoła".
Nauki kościoła były po to, żeby lepiej naśladować Jezusa, a nauka miała być po to, żeby lepiej dociekać prawdy.
Założenia piękne, tylko ludzie są ludźmi.
Nauczyłem się, żeby o tej "ludzkości" ludzi zawsze pamiętać. Ci, co nie pamiętają, tworzą wizje raju (np. komunizm), który ci za bardzo ludzcy ludzie mają tendencje szybko zmieniać w parodię.
I świata akademickiego dotyczy ten sam problem.

 26 sierpnia 2019 roku, godz. 19:06  39,9°C

Ludzie bujają w obłokach, Bóg twardo stąpa po ziemi.

onejka onejka
 27 sierpnia 2019 roku, godz. 10:09

nie bujam w obłokach, qurcze....

Martin Lechowicz

Autor cytatów

Autorzy na literę

wczoraj, godz. 12:57

tallea skomentował(a) tekst Rząd nie może [...] autorstwa Martin Lechowicz

wczoraj, godz. 9:00

onejka wskazał(a) tekst Rząd nie może [...] na kandydata do tekstu dnia, autor: Martin Lechowicz

3 dni temu, godz. 20:55

3 dni temu, godz. 10:16

scorpion dodał(a) do zeszytu tekst Mieć dobrze poukładane [...] autorstwa Martin Lechowicz

3 dni temu, godz. 8:31

2020-02-19, godz. 15:35

2020-02-19, godz. 15:34

2019-12-08, godz. 10:47

MLbG skomentował(a) tekst Bo jałmużna jest tak [...] autorstwa Martin Lechowicz

2019-12-08, godz. 3:19

2019-12-07, godz. 21:29

MLbG skomentował(a) tekst Bo jałmużna jest tak [...] autorstwa Martin Lechowicz