Tekst zgłoszony do konkursu Recenzja listopada
 26 listopada 2019 roku, godz. 18:02  1,9°C
Edytowano  26 listopada 2019 roku, godz. 18:39

Bowaryzm w życiu. Czy i w twoim się zdarza?

Nie jest to klasyczny romans, jak podają niektóre źródła, ale raczej społeczno-obyczajowy dramat opowiadający historię pewnego małżeństwa. Powieść przedstawia wzloty i upadki dwójki ludzi starających się wieść normalne życie. Na podstawie przygód zawartych w ich codzienności dostrzec można niszczycielską moc rutyny, gdy ta dosięga osoby nieprzeciętnej lub nieumiejącej sobie z nią poradzić, jak również tę zwodniczą siłę marzeń i oczekiwań. Bardziej szczegółowy, [...]

Pani Bovary
Pani Bovary jest powieścią francuskiego pisarza [...]
 30 lipca 2012 roku, godz. 1:45  0,0°C

Przed ślubem zdawało się jej, że go kocha, ale oczekiwane szczęście nie nadeszło. „Pomyliłam się więc” – myślała i starała się dociec znaczenia słów: szczęście, namiętność, upojenie, słów, które tak pięknie brzmiały w książkach.

Pani Bovary
Pani Bovary jest powieścią francuskiego pisarza [...]
 30 lipca 2012 roku, godz. 1:45  0,0°C

Lubiła morze jedynie za jego burzliwość, a zieleń tylko wśród ruin. Z każdej rzeczy musiała wydobyć jakąś korzyść dla siebie i odrzucała jako zbędne to wszystko, co w danej chwili nie mogło być pokarmem dla jej serca.

Pani Bovary
Pani Bovary jest powieścią francuskiego pisarza [...]
 30 lipca 2012 roku, godz. 1:41  0,0°C

Czyż nie wie pani, że istnieją dusze wiecznie udręczone? Potrzebują kolejno marzeń i czynów, najczystszych uczuć i najdzikszych namiętności i tak popełniają wszelkiego rodzaju wybryki i szaleństwa.

Pani Bovary
Pani Bovary jest powieścią francuskiego pisarza [...]

Pani Bovary

Książka

Pani Bovary jest powieścią francuskiego pisarza Gustawa Flauberta należącą do ścisłego kanonu literatury pięknej. Powieść powstała z fascynacji autora balzakowską tezą, w myśl której kobieta staje się w pełni kobieca, kiedy dopuszcza się zdrady. Opowiada o młodej, cnotliwej z pozoru Emmie Rouault, która wychodzi z rozsądku za mąż za poczciwego doktora Karola Bovary, by pod wpływem niezaspokojonych pragnień i marzeń o wielkiej miłości porzucić moralne konwenanse i puścić się w wir namiętnych romansów, rozrzutności i kłamstwa.

Zgodnie z zasadami pozytywistycznego realizmu, autor dokonuje wnikliwej analizy psychologicznej bohaterki, obnażając mechanizmy kobiecej duszy, które są odpowiedzialne za poddanie się instynktom i upadek. Pod względem pisarskiego kunsztu, Pani Bovary jest wzorem harmonii pomiędzy formą a treścią. Flaubert zasłynął w historii literatury jako pisarz, który doprowadził powieść do perfekcji, zarówno pod względem konstrukcji utworu, jak dostosowania stylu narracji do każdej sytuacji i do każdej postaci. Aby doprowadzić powieść na wyżyny doskonałości Flaubert wybiegał niejednokrotnie do pionierskich, jak na swoje czasy metod. Na przykład spędził całe tygodnie jeżdżąc powozem, aby napisać scenę, w której pani Bovary jedzie do … i rozmyśla o ,,,. Czy wsłuchiwał się godzinami w lekturę własnego tekstu, czytanego raz to przez kobietę, raz przez mężczyznę, aby dokonać korekty dialogów.

Uznana za jedną z najważniejszych książek w dziejach literatury, Pani Bovary była przedmiotem wielu adaptacji filmowych i teatralnych.

Lektura dla szkół średnich

Książki na literę

Wydawnictwo Siedmioróg
Oprawa: miękka
Format: 143 x 205 mm
Liczba stron: 322
ISBN: 978-83-7791-782-4
Okładka:
Pani Bovary

2016-05-11, godz. 0:28

.Rodia skomentował(a) tekst Jakże często uroczą [...] autorstwa Gustaw Flaubert

2016-05-10, godz. 10:32

Smurf007 skomentował(a) tekst Jakże często uroczą [...] autorstwa Gustaw Flaubert

2016-05-10, godz. 6:03

Irracja skomentował(a) tekst Jakże często uroczą [...] autorstwa Gustaw Flaubert

2014-03-17, godz. 23:01

2013-11-03, godz. 15:29

truman skomentował(a) tekst Z całej polityki [...] autorstwa Gustaw Flaubert

2013-08-12, godz. 22:39

scorpion skomentował(a) tekst Aby osiągnąć [...] autorstwa Gustaw Flaubert