Brak tekstów

Nie dodaliśmy jeszcze żadnych tekstów z książki Bieg ku górze na naszych stronach. Gdy to się stanie, teksty pojawią się na tej podstronie.

Jeśli chcesz, przejdź do strony głównej, aby przeczytać myśli, wiersze i opowiadania autorów strony Cytaty.info.

Bieg ku górze

Książka

Historia powołania

Bieg ku górze to pierwszy z siedmiu tomów pamiętników Thomasa Mertona, trapisty, jednego z najważniejszych pisarzy duchowych XX wieku, autora m.in. Siedmiopiętrowej góry, Nikt nie jest samotną wyspą, Znaku Jonasza. Te pełne pasji zapiski, obejmujące lata 1939-1941, pozwalają dokładnie i bezstronnie przyjrzeć się bogatym przemianom zachodzącym w dorosłym życiu Mertona. "Być może jego najlepsze pisarstwo uwidacznia się w tych pamiętnikach. Wyrażał on w nich to, co tkwiło głęboko w jego sercu i czego nie mogła dojrzeć cenzura. (...) Wraz z ich publikacją otrzymujemy pełen obraz Thomasa Mertona, jakiego tylko moglibyśmy sobie życzyć"- pisze brat Patrick Hart, główny wydawca pamiętników.

"Powinienem wydrzeć wszystkie kartki z tego zeszytu i wszystkie inne kartki ze wszystkiego, co napisałem, i zacząć tutaj. Tutaj jest centrum Ameryki. Zastanawiałem się, zo trzyma ten kraj w całości, co powstrzymywało wszechświat przed rozpadnięciem się na kawałki. To ten klasztor... Tutaj jest jedyne prawdziwe miasto w Ameryce... To jest oś, wokół której ślepo obraca się cały kraj... Gethsemani trzyma ten kraj w całości tak jak podstawowy substrat wiary, który należy do naszego istnienia i nie można go od niego oddzielić. Utrzymuje przy życiu człowieka, który nie ma wiary, który nie wierzy w Istotę, a jednak sam istnieje, mimo że w swym szaleństwie przeczy temu, iż Istota dzięki swemu miłosierdziu sprawiła, by on istniał. Jakie mam p r a w o, by być tutaj?"

(7 kwietnia 1941. Matki Bożej z Gethsemani)

Rok wydania: 2002

Stron: 565

Oprawa: broszura

Format: 125/195

Pakowanie: 12

Tłumacz: Aleksandra Jaworowska

Wydawnictwo Zysk i S-ka
Format: 125/195
Liczba stron: 565
ISBN: 83-7150-963-4
Tłumaczenie: Aleksandra Jaworowska
Data wprowadzenia: dn. 4 czerwca 2018 roku
Okładka:
Bieg ku górze

Brak aktywności.