6 stycznia 2016 roku, godz. 12:14 6,3°C

Byliście tam

Byliście tam

Przeszłość jest ważna .
Jest naszym budulcem , to z niej powstaliśmy.

By zrozumieć ,,tu i teraz” powinniśmy cofnąć się przynajmniej do wojny . Oczywiście do tej drugiej i okresu zaraz po niej . Nadto powinniśmy odrzucić wiedzę którą nam wrzucono do głowy i tak jak podejrzliwy prokurator powinniśmy weryfikować ,weryfikować i nie ulegać stereotypom.
Praktycznie powinniśmy –my Polacy, historię współczesną napisać od nowa .
Jako społeczeństwo byliśmy dezinformowani , manipulowani w sposób profesjonalny i naprawdę konsekwentny.
Takie były czasy a według mnie są niestety nadal obecne .
Z tego co możemy sami wydedukować – to wujaszek Stalin jako sprawny ludobójca nie podarował nam demokracji a wręcz przeciwnie. Jak to w jego zwyczajubylo,- przyniósł powszechny terror i nowe komunistyczne elity . Oczywiście nad wszystkim czuwał odpowiedni aparat bezpieczeństwa by wszystko szło w odpowiednim kierunku i nie zboczyło choć na milimetr z jedynej słusznej drogi.
Powstały wszelakie departamenty kontrolujące wszystkie dziedziny życia, od radia poprzez rolników a kończąc na kościele .
I z tym oto opisem początku nowej Polski , wszyscy się zgadzają i nikt nie powinien mieć dylematów natury faktograficznej.
Problem zaczyna się gdy dotykamy szczegółów i nazwisk. Dla przykładu postać Jaruzelskiego, nie jest odbierana negatywnie, choć był enkawudzistą, co w rzeczywistości jest równe jak nie gorsze od bycia esesmanem . Tak samo sprawa ma się z poetami doby komunizmu .
Nie stać nas na potępienie piewców czerwonej zarazy, choć niewiele różnili się od piewców faszyzmu. Mimo jaskrawości tego argumentu utrwalony obraz ma się dobrze i nie zamierza poddać się korekcie .
Ten prosty przykład relatywizacji oceny jest dowodem na wypaczenie postrzegania i kryzys uczciwej oceny. Czyli -nie wiecie na czym stoicie .
Przydałaby się jakaś forma rzetelnego raportu opisująca tamte czasy- no i te późniejsze.

W tym oto duchu chcę przedstawić, przypomnieć wydarzenia jakie dotknęły Polaków . A prawdę mówiąc upokorzyły i upodliły . Co w moim mniemaniu powinno poruszyć i oburzyć czytającego .

Po latach siermiężnego komunizmu ( ja tylko taki pamiętam ) zaczęła tworzyć się wizja ,,odnowy” – czyli wreszcie odwilż .
Prezydentem Polski na mocy porozumień i głosowania został wcześniej wymieniony enkawudzista Jaruzelski. Dokładnie w czasie zaprzysiężenia generała umiera w Londynie na zawał serca Prezydent Polski na uchodźctwie Kazimierz Sabbat . (przyznaj się czytelniku że nie słyszałeś o tym ? )
Ja naturalnie nie wierzę w ten zawał – ani trochę . Wcześniej z powodzeniem tak umierali właśnie w Londynie dysydenci bułgarscy którzy lekkomyślnie pogardzili komuną.
Ważne jest to że Jaruzelski nadal nie był legalnym prezydentem . W myśl logicznych zasad był nim Edward Kaczorowski , nowo wybrany i zaprzysiężony Prezydent na uchodźctwie.
By jakakolwiek władza w Polsce miała być legalna, to powinien powrócić do kraju rząd z emigracji wraz z prezydentem porządzić z rok i rozpisać nowe wybory. Tak się niestety nie stało – bo nie było na to szans . Nikt z UB , PZPR ani z innych po -stalinowskich organizacji nie zgodził by się na to.
To był zupełnie inne światy.
Dlatego więc dopiero po wygranych demokratycznych wyborach przez Lecha Wałęsę, Edward Kaczorowski przekazał mu symbolicznie władzę. Czy wówczas już rząd na uchodźctwie wiedział kim był naprawdę Wałęsa ? Chyba tak bo zachowywano do niego pewien dystans , choć tego pewnym być nie mogę .
Obecnie wiemy już dużo o przeszłości i otoczeniu ubeckim Wałęsy , choć jak wcześniej wspomniałem wielu ma z tym może mieć jeszcze problem.
Faktem jednak jest że Edward Kaczorowski trzymał z głównie z Kaczyńskimi ignorując całą resztę klasy politycznej PO , PSL , SLD nie wspominając o Palikocie.
Symbolicznie to chyba Kaczorowski był wyraźnym objawem podziału . Ja to określam że nie miał życzenia brudzić rąk witaniem się ludźmi pokroju Wałęsy i Kwaśniewskich.
Sumując nastąpiło w Polsce podzielenie polityków na tych pokomunistycznych i tych co się odwoływali do ideałów II RP.
To wówczas rozpoczął się proces segregacji który tak mocno podzielił w konsekwencji społeczeństwo.
Na ,,my i oni „ - mohery (Tusk) ,lemingi , oszołomy , psychiczni dewianci(Bartoszewski) , Polacy gorszej kategorii(Kaczyński) itp.
Oto geneza powstania podziału, który chcemy czy nie miał nastąpić a ,,Smoleńsk tylko przyspieszył proces.
Powszechny dostęp do najnowszej Historii otworzył oczy Polakom na zbrodnie Komunizmu, na cały cyrk związany z manipulacją, co w konsekwencji musiało przyjąć formę potępienia i chęć rozliczenia przestępców. Co trzeba przyznać idzie zdumiewająco opornie, nawet w kwestii zwykłej medialnej degradacji .
Należy tu zaznaczyć ogromną ludzką siłę, która pozostała po dawnym okresie – NOMENKLATURĘ . Od biblioteki po uniwersytety – od sądów i prokuratur po gminy i powiaty aż po zakłady pracy. Tam siedział na dobre ,,stary system”. Jak się później okaże kapitał zagraniczny a szczególnie banki też oprą swą ekspansję na Polskę właśnie o dawną nomenklaturę – co wiem sam z autopsji.

ZMIANY ustrojowe i gospodarcze które następowały to okres nieprawdopodobnej głupoty albo przemyślanego, bezwzględnego planu.
Myślę że jedno i drugie z akcentem na to drugie . Przypominam że ówczesna władza w postaci Balcerowicza dokonała bezwzględnego niszczenia Polskiej gospodarki. Nie można inaczej tego nazwać i nie można relatywizować tych wydarzeń. By prawidłowo ocenić to co się działo można porównać jedynie do wojny i do niczego innego. Co zaraz udowodnię .
Tam gdzie mieszkałem upadły prawie wszystkie zakłady chyba prócz dwóch gdzie płacono naprawdę niewiele.
Płacono tyle co w Afryce ! Można sprawdzić – zdumiewające jak to możliwe by w uprzemysłowionym kraju z rozwiniętą kadrą inżynierską z kultem pracy z urodzajną ziemią płace miały poziom średniego Afrykańskiego państwa ?
A były kraje pustynne które płaciły kilkakrotnie razy lepiej .

Dodać należy że prezesom majątku państwowego i ich politycznym przełożonym rzadko chciało się walczyć na wolnym rynku o własny zakład, należało rozkraść jak najwięcej i sprzedać niszcząc przy tym dorobek wielu lat.
Tak działo się całymi latami – czyli praca milionów bez namysłu została rzucona na zmarnowanie – sumując- totalna rozpierducha.
Twórcy owej restrukturyzacji nie powinni rozpoczynać zmian bez potencjalnych komisarzy – fachowców gotowych do nadzorowania zmian i czuwania nad tak trudnym procesem . Zniszczyć jest bardzo łatwo –zbudować niestety trudno. . Czy znaleźli by się wobec tego ludzie gotowi do przeprowadzenia z rozumem i fachowością zmian?
Oczywiście należało poprosić Polonię a straty były by niewielkie co w perspektywie zaowocowało by zupełnie innym państwem. I nie doszło by do tak wielu tragedii które niżej wymienię .
Pomocnym może okazać się przykład Chiński i ich model dostosowania się do rynku i zmian z użyciem głowy.
Nie podjęto podobnych kroków a władza zachowywała się wypisz wymaluj jak alkoholik co wszystko wyprzedaje a do tego popada w coraz większe długi, przekraczając rozsądek tysiące razy. To nieprawdopodobne i groteskowe że później to sam Balcerowicz zafundował tablicę z Polskim długiem –chyba jako rodzic !
Podsumować można że postkomuna nie odnalazła w sobie idei odpowiedzialnego gospodarza poza tylko nielicznymi wyjątkami .

Ja w tamtym okresie ratowałem swój portfel przemytem i to nie byle jakim bo instrumentami muzycznymi. A przy okazji nawet papierosami. W tamtych czasach była to powszechna praktyka w całym przygranicznym pasie wschodnim. Setki tysięcy bezrobotnych ludzi dorabiało na przerzucaniu papierosów i wódki przez granicę,- po prostu by mieć za co żyć . Autobusami , samochodami, pociągami a nawet pieszo płynął towar jak rzeka. Przemycano też i TIR-ami – dowiadywałem się że ta ciężarówka jest z układu i padały naprawdę wielkie polityczne nazwiska – które są do dziś.
Jak wyglądały przejścia graniczne pod względem sanitarnym , ile się czekało , jak ludzie załatwiali swe potrzeby ? Lepiej nie przypominać bo takiej hańby do jakiej doprowadzony był naród, od wojny nie było!
Przytoczę tu przykład rodziny z trojgiem dzieci która chciała wydostać się z Litwy i czekali 3 dni w mrozie – 20 stopni.
Takiego upodlenia ,podeptania ,pogardy dla własnego narodu nie widziałem wcześniej. Gorycz na dziesięciu kilometrach kolejki samochodów . Straszne .

W centralnej Polsce niewiele było lepiej – oczywiście poza dużymi miastami z administracją która jak wiemy nie da się zrobić na szaro. Pamiętam jak co niektórzy sprawniejsi przemytnicy zaczęli się dorabiać używanych mercedesów . To było coś na tamte czasy – tyle że za niedługo lepszymi autami zaczęli jeździć lokalni urzędnicy.
Ja oceniam tamtą kadrę administracji państwowej jako w dużej mierze element przestępczy i anty gospodarczy. O czym sam się przekonałem na własnej skórze.

Krajobraz tamtych czasów należy uzupełnić jeszcze o mafie , gangi , haracze , wyłudzenia i inne formy przestępczości zorganizowanej o której wiadomo było że są A NIGDY Z TELEWIZJI !!! – Ciekawe dlaczego ?
Trzeba było uważać by nie wpaść w oko mafiosom. Ile było wówczas porwań dla okupu i podobnych zdarzeń nie wiemy – a zapewniam że była by to wstrząsająca lektura. Ile ludzi zostało zabitych ile okaleczonych nikt dziś nie stara się wyjaśnić,- a były tego naprawdę dużo.TV pokazywała wówczas problemy groteskowe i nieadekwatne do rzeczywistości. Władza udawała że problemu nie ma a może o taka władzę chodziło ?Dla mnie to oczywiste że powstał układ który miał za cel wydoić do granic możliwości własny naród. Wystarczyło naprawdę niewiele by problem zniknął , naprawdę niewiele . Moje miasto jest tu przykładem modelowym. Rok nie dłużej i było po problemie . Oczywiście w wyniku interwencji UE. Wystarczyło chcieć ! K....... chcieć ! Co jest jednoznaczne że współpraca mafii z władzą była faktem !!!

Następną patologią która miała masowe rozmiary a zarazem następną hańbą i upokorzeniem, były wyjazdy Polek na zachód.
Prostytucja osiągnęła rozmiary ogromne . Ile córek, żon, sióstr waszych Polacy poprawiało swój budżet upadając na pysk . Ten dumny naród co mógłby uczyć Europy godności i dumy sam tą godność publicznie tracił na oczach całej Europy. To nic innego jak hańba i ujma na honorze polskich - mężczyzn .
Zatrzymać ten proces zapewne było niełatwo – jednak to nie ma znaczenia ! Fakt pozostaje faktem o którym zapomnieć nie wolno.

Tu należy wyjaśnić i podsumować postawę ówczesnych Polaków – jak to naprawdę z nimi było.
Czy byli tacy którym zależało na Polkach i Polakach ? Tu trzeba podkreślić rolę, kościoła który wielokrotnie nawoływał z ambon o patologiach nękających nasz kraj. O tych samych problemach milczały media –no napomknęły jedynie czasami . A w kościołach odbywały się kazania grzmiącym głosem –pouczania , groźby i prośby. Tak było .
Przypomnieć należy Kaczyńskich którzy wówczas wielokrotnie wypowiadali się ostro o patologii. Pamiętam ich deklarację o niepotrzebnych amnestiach i konieczności kary śmierci – mimo powszechnej zupełnie odwrotnej tendencji w świecie .

Później to była już Platforma i Smoleńsk i wszyscy pamiętają lepiej lub gorzej - co się wydarzyło. Wielu jednak nadal twierdzi mimo dowodów oczywistych bo natury logicznej że w Smoleńsku nie było zamachu- na pewno i koniec !

By zrozumieć ,,tu i teraz „ należy przypomnieć co było wcześniej te upokorzenia i hańby , kryzysy i okradanie Polaków z ich majątku
. Pomoże to określić kto walczył o sprawy Polskie , jak zachowywali się ówcześni politycy . Należy przypominać ,przypominać by rozumieć .
By ciemnym tłumem nie być .

RozaR Roza
 12 stycznia 2016 roku, godz. 5:45

Fakt - tekst nie dla każdego - no i do poprawek.
Jednak mądremu powinno coś zaświtać :-)

fyrfle Mirek
 6 stycznia 2016 roku, godz. 16:01

Powoli se przejdę, a mury? Życzę im by je wyburzyli, czasem nawet uruchamiając gilotyny dla tych i owych, bo słońce to słońce, a nie Peru:)

RozaR Roza
 6 stycznia 2016 roku, godz. 14:19

Zamordowanie ?

Polecam tekst jednak przejść - być może przeskoczysz mur.

fyrfle Mirek
 6 stycznia 2016 roku, godz. 13:59

Przepraszam Cię! O polityce i historii pisz krócej. No i z poczuciem humoru, bo sposób jest zniechęcający.Będę powoli wracał do tekstu, ale na razie sukcesem jest te 500 złotych na dziecko, pytanie tylko czy wprowadzą, a historia Czwartej RP, to zamordowanie Barbary Blidy póki co.