szpiek Mariusz, Belzebiusz
 14 kwietnia 2020 roku, godz. 11:58

No ja nigdzie w nauczaniu Chrystusa i w całej Biblii nie widzę nic o podziale na duchowieństwo i świeckich, św. Piotr tak pisze do wszystkich wierzących: "Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świetym, ludem [Bogu] na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła, wy, którzyście byli nie - ludem, teraz zaś jesteście ludem Bożym, którzyście nie dostąpili miłosierdzia, teraz zaś jako ci, którzy miłosierdzia doznali. "

A tak problem wyboru dobra i zła widział i swoją drogą na własnej skórze doświadczył Aleksander Sołżenicyn, fragmenty książki Archipelag Gułag https://www.youtube.com/watch?v=LfhHVKA0Zrk

RozaR Roza
 13 kwietnia 2020 roku, godz. 22:51

Niestety to błąd - ujednolicić to możemy tapetę .
A ludzie, kraje ,religie , regiony są różne.
A myslenie polega na niczym innym jak na ocenie -że coś jest dobre a coś gorsze , lepsze , powolne , nieładne, za szybkie lub brudne - to akt myślenia .
Dokonujęmy wyborów codziennie wielo-wielokrotnie na różnych płaszczyznach i poziomach, sektorach naszego bycia .
I dobrze - bo wymagamy od siebie i innych, stając się lepszymi .

A ja oceniam że nie jesteś jednak uczciwy bo gdzieś wcześniej się uprzedziłeś i kręcisz nosem.
O dziwo ja miałem kiedyś identyczny pogląd - nieinaczej .Ale to już inna historia - która powtarza się cyklicznie z niezwykłym wręcz podobieństwem - totalny schemat - nie jesteś nikim szczególnym - to zdumiewające że jesteś typowy nie tylko dziś ale i dziesięć lub piędziesiąt lat wcześniej . Jednak jestem pewien że mi nie uwierzysz a nawet zakpisz . Wiem to bo identycznie bym kiedyś postąpił na takie słowa .
Pozdro.

yetick Jerzy
 13 kwietnia 2020 roku, godz. 20:41

Pandemia ma zasięg ogólnoświatowy, walczą z nią ludzie różnych kultur i różnych wyznań.. wszystkich bez wyjątku darzę jednakowym szacunkiem. To chyba powinno wystarczyć za właściwy, zrozumiały dla wszystkich komentarz..

RozaR Roza
 13 kwietnia 2020 roku, godz. 19:35

Mam wrażenie że prawda o posłannictwie chrześcijan duchownych i świeckich niezbyt wam pasuje .
Wstyd że wypieracie się tak pięknej karty naszej religii i naszego narodu .
A pomoc podczas koronowirusa przez księży zakonnic itp. jaest nadwyraz widoczna - i naprawdę trzeba złej woli by tego nie dostrzec.
Owszem wielu pomaga( bo mamy korzenie chrzescijańskie ) ale też w jednym ośrodku cały personel uciekł i zastąpiły go zakonnice .
Naprawdę trzeba złej woli by podważać to poświęcenie.

yetick Jerzy
 13 kwietnia 2020 roku, godz. 12:03
Edytowano 13 kwietnia 2020 roku, godz. 12:15

RozaR.. taką samą wolę i odwagę mają i inni ludzie borykający się na co dzień z pandemią dlatego pozostanę przy swojej racji. Ty masz swoją więc niech tak pozostanie. Każdy kto przeczyta naszą pisaninę zajmie własne stanowisko. Poza tym zbyt mocno poszerzasz pole do dyskusji.. nie o to w tym chodzi.
Pozdrawiam..

szpiek Mariusz, Belzebiusz
 13 kwietnia 2020 roku, godz. 11:35

Ah ten podział na kler i świeckich... Kapłaństwo było tylko dla Żydów w czasach świątyni, czyli do 70r.n.e, a teraz nie ma sensu.
Matka Teresa z Kalkuty to trochę kontrowersyjna postać i nie stawiał bym jej jako przykład, powiedziałbym, że dobrze zaczęła, a potem już różnie bywało

RozaR Roza
 13 kwietnia 2020 roku, godz. 10:56

Ależ nie -
- to jest ważne że Chrześcijanie za przkładem Chrystusa mają wolę i odwagę iść i pomagać nawet narażając się na śmierć poprzez choroby , biedę i przesladowania.
Co roku ginie od 100 tys do 300 tys chrześcijan na całym świecie - często dlatego że mają odwage dawać świadectwo swego posłannictwa.
To chyba ważne - dla mnie tak.

yetick Jerzy
 13 kwietnia 2020 roku, godz. 10:31

Wiem, znam.. nawet w tym uczestniczę więc nie zarzucaj mi niewiedzy. Nie twierdzę że chrześcijanie się odsunęli.. zostali postawieni tak jak wszyscy w określonej sytuacji i poddani określonym rygorom. I tak jak wszyscy starają się radzić sobie z sytuacją w jakiej się znalazła ludzkość. Wyróżnianie w tym względzie jakiejkolwiek grupy nawet religijnej jest w tym kontekście pozbawione sensu.

RozaR Roza
 13 kwietnia 2020 roku, godz. 7:18

Yet....
Szkoda że nie wiesz o całej masie hospicjów domów pomocy ułomnym , chorych nieuleczalnie , opóźnionych w rozwoju prowadzonych przez osoby duchowne .
Wielkie dzieło pracy misyjnej a przy tym szpitale , domy pomocy i szkoły
Wielkie wielkie dzieło zakonników , księży oraz katolików świeckich.

Powinieneś się zainteresować na początek np.. Matką Teresą z Kalkuty.
A i polskich, wielkich przykładów jest cała masa .

To jak myślisz w dobie epidemii - chrześcijanie odsunęli się ?
W tych sprawach chyba masz nawet obowiązek się zainteresować a pouczanie pozostaw gdy będziesz bardziej pewien swej wiedzy .

yetick Jerzy
 13 kwietnia 2020 roku, godz. 2:33

Widzę że u Ciebie co podadzą media to święte. Skąd masz te dane i jak je zweryfikowałeś ? Nie łykaj wszystkiego jak pelikan 😜 Wesołych Świąt.. mimo wszystko.

RozaR Roza
 12 kwietnia 2020 roku, godz. 22:01

We Włoszech 100 księży zmarło po posłudze .
Dziś mamy przykład Bochni a wcześniej wiele innych
Chyb a nie chcesz widzieć ?

yetick Jerzy
 12 kwietnia 2020 roku, godz. 21:53

Tak być powinno, ale czy tak jest ?
Rozglądam się, szukam.. nie widzę..