15 września 2020 roku, godz. 19:02 1,9°C

Właściwie to chcę polecić książkę "Ewangelia według Piłata", ale na cytatach jej nie ma. Natomiast w książce "Moje Ewangelie" jest kontynuacja tego wątku. Ewangelia według Piłata jest w niej jedną z części, przedstawiona w formie rozpisanej na role (jak dla mnie nic nowego, nic ciekawego, po przeczytaniu "Ewangelii według Piłata").

Intrygującą zachętą do przeczytania "Ewangelii według Piłata" mogą być słowa autora z przedmowy:
Wolę gmatwać tajemnice, niż je wyjaśniać.
oraz
Lubię pytania, które trwają...

Jest to zupełna fikcja, wyobrażenie autora jak wydarzenia z dziejów Jezusa mogłyby wyglądać w ujęciu Piłata.

Trochę ciekawszych cytatów:
Kobiety wyrażają siebie w sposób bardziej autentyczny i bezpośredni, ich usta są bliżej serca.

[...] odkryłem jak bardzo egoistyczne potrafi być szczęście. Szczęście chroni się przed wszystkimi, zamyka za sobą drzwi, zamyka okiennice i zapomina o całym świecie, wznosząc wokół siebie niezdobyte mury. Szczęście zakłada, że nie chcemy widzieć świata takim, jaki jest.

Aby znieść ciężar tego świata, trzeba zrezygnować ze zrozumienia tego, co ciebie przekracza. Nie, śmierć nie jest niesprawiedliwa, ponieważ ty nie wiesz, czym jest śmierć.

To zresztą jedyny sposób, aby stać się mędrcem: traktować śmierć jako święto.

Nic tak nie osłania jak mówienie o sobie źle.

Znajdziesz drogę, gdy będziesz gotowy. Wiesz przecież dobrze, że podróży nie odbywa się na drodze, lecz wewnątrz samego siebie.

Spotkanie to coś fundamentalnego, jakieś drzwi uchylone, pęknięcie, chwila, która naznacza czas, stwarzając jakieś przed i po.

Dlaczego w moim wypadku trafność zawsze sprowadza się do zwięzłości? To zaleta czy oznaka niemocy? Jedno zdanie bardziej mnie porusza niż cały akapit.

Co to jest "tajemnica"? To wszystko, co nie jest problemem ani pytaniem.

Wszyscy jesteśmy połączeni pytaniem, a podzieleni przez nasze odpowiedzi.

Moje Ewangelie
Eric-Emmanuel Schmitt powraca do wątków [...]

Tutaj pojawią się opinie do tekstu autorstwa Twórca nieznany, gdy tylko ktoś skomentuje tekst wyświetlony na tej stronie.