5 sierpnia 2021 roku, godz. 21:04

„18 karatów dziewictwa”, Pitigrilli – 3/5

1. Fabuła

Choć spodziewałem się literatury pornograficznej, nie znalazłem niczego takiego. Swoją drogą, idealnie pokazuje książka, jak zmieniły się obyczaje przez ostatnie sto lat. Powieść jest krytyką konwenansów, narastających wokół pary kochanków, których dzika, kwitnąca na łonie przyrody miłość, staje się z czasem obiektem zainteresowań bliskiego otoczenia, pełnego zabobonów i ceremoniałów.

2. Struktura

Autor stawia się w roli obserwatora, a jego soczyste, mizantropijne sarkazmy nie mają końca. Ma litość chyba tylko dla pary kochanków. Przez pierwszą połowę miłość kwitnie (i ta była wciągająca), przez drugą rozpada się razem z kochankami (średnio wciągająca). W środku zaś dzieje się rzecz niezrozumiała. Akcja przenosi się nagle do pewnej karczmy, gdzie rozmawia kilku wstawionych gości... I tylko tyle z tego pamiętam. Przekartkowałem całe nieszczęsne wydarzenie, czując okropne znudzenie i rozczarowanie bełkotem bez ładu i składu. Później zrozumiałem, ze ilekroć zbierało się więcej jak dwie osoby, książka stawała się nieczytelna.

3. Forma

Język nazwałbym wyszukanym. Klasyczny, beletrystyczny wydźwięk epoki, dużo makaronizmów i aforyzmów, słownictwo które na pewno pomoże w rozwiązywaniu krzyżówek. Z drugiej strony, dialogi płynące jak strumień wody z kranu, w których ciężko połapać się kto co mówi. W zasadzie tylko to i aż to.

4. Podsumowanie

Ogólnie mówiąc, połączenie romansidła i powieści obyczajowej. Gdyby utrzymała poziom pierwszej połowy, byłoby wysoko. Nie mam nic przeciwko dobrze napisanemu romansidłu. Wymęczyłem tę książkę, bo mimo wszystko widziałem w niej kopalnię aforyzmów i myślę, że dzięki nim sięgnę po kolejne tegoż autora.

„Sketch przekonał się, że tego typu proteuszowe kobiety, piękne i kolące jak kaktus, na pozór – synteza zbrodni i blasku, bywają skłonne do wielkich wybuchów namiętności, ale skądinąd potrafią swą rozpacz wyrazić, jak biedny obłąkany, który z zimną krwią podpala stodołę i idzie dalej pogwizdując…”.

18 karatów dziewictwa
Powieść obyczajowa, swego czasu kontrowersyjna, [...]

Tutaj pojawią się opinie do tekstu autorstwa Recerz, gdy tylko ktoś skomentuje tekst wyświetlony na tej stronie.