Menu
Gildia Pióra na Patronite

Przyszłość czy przeszłość?

Akcja dzieje się w Ameryce Północnej. Opowiada o przyszłości, w której desperacko pragnący władzy prezydent ucieka się do podzielenia ludności na 13 dystryktów i zmuszania jej do pracy w ciężkich warunkach na rzecz rozpieszczonych mieszkańców Kapitolu (z czego każdy dystrykt specjalizował się w czymś innym. Np. wydobyciem drogocennych kamieni, węgla, owoców morza...) dając w zamian niewielkie porcje żywnościowe oraz agresję ze strony strażników pokoju, którzy zmuszali ich do przestrzegania surowych zasad narzuconych przez Prezydenta. Z powodu brutalnego traktowania dystrykty burzą się przeciw prezydentowi skutkiem czego jest unicestwienie trzynastki i wprowadzenie corocznych Dożynek obowiązkowych dla każdego mieszkańca, polegających na wylosowaniu z pośród ludności każdego dystryktu jednego chłopca i jednej dziewczynki w wieku od 12 do 18 roku życia. Wybrani zostają wysyłani na zamknięte areny wypełnione różnego rodzaju pułapkami. Zmuszani oni są do zabijania siebie nawzajem by przetrwać, zyskać wątpliwą sławę i mieszkanie w Wiosce Zwycięzców.
Główną bohaterką jest Katniss, dziewczyna z Dwunastki, która wyszkolona w łowiectwie przez zmarłego ojca zgłasza się za swoją siostrę na Igrzyska. Dziewczyna trafia na arenę wraz z zakochanym w niej piekarzem, który w dzieciństwie uratował jej życie. Katniss żegnając się z przyjaciółmi i rodziną otrzymuje od swojej koleżanki brożkę z Kosogłosem. Ptak ten jest połączeniem Kosa i Głoskułki, który podczas ostatniego powstania pomógł oszukać Kapitol. Głowna bohaterka zadziwia swoimi umiejętnościami strzeleckimi i zwierzęcym instynktem. Dzięki chłopakowi nieświadomie staje się iskrą, która podsyca ogień drzemiący w sercach mieszkańców państwa dając im nadzieję na wyzwolenie się z pod władz Kapitolu.
Książka ta jest znakomitym wprowadzeniem do trylogii o młodej dziewczynie, która swoją siłą ,,zmienia świat”. Zawiera w sobie dużo fantastki i możliwości rozwoju wyobraźni. Pomimo tego, że akcja toczy się w przyszłości, ma się wrażenie, że jest to przeszłość. Wydarzenia i postaci są tak realistyczne, że czytelnik może pomyśleć, że to wszystko co się dzieje w tej książce jest przepowiednią. Autorka potrafi zaskoczyć zmieniając sytuację bohaterów w dosłownie jednej chwili, co wywołuje silne emocje, które zachęcają do dalszego czytania książki. Stephen King określił ją jako uzależniającą, gdyż nie można się od niej oderwać, a autorka sagi „Zmierzch” (Stephenie Meyer) twierdzi, że „Igrzyska śmierci” ją opętały powodując bezsenność przez kilka nocy. Myślę, że ta książka jest znakomitym oderwaniem od teraźniejszości i zabójcą czasu. Na koniec chciałabym dać Tobie, drogi Czytelniku, radę : Nie zaczynaj czytać tej książki wieczorem ani przed ważnymi spotkaniami, ponieważ mimo senności, bądź świadomości upływającego zbyt szybko czasu, nie będziesz w stanie się od niej oderwać.

4507 wyświetleń
45 tekstów
0 obserwujących
  • Szecherezada

    31 August 2012, 10:12

    zwracam honor

  • dice

    28 August 2012, 20:57

    @Szecherezada
    tekst był pisany ponad rok temu i uwierz mi, recenzje Igrzysk było wtedy ciężko w necie znaleźć. całą @shanti pisała przy mnie i daję sobie trzy palce prawej ręki uciąć, że wszystko pochodzi z jej głowy, nie z Internetu :)

  • shanti

    28 August 2012, 20:54

    Nie wydaje mi się ;) Pisałam tą recenzję nawet nie patrząc na inne. Jakieś.... 2 lata temu chyba :) Jak ta książka jeszcze była nowa a o filmie nie było nawet mowy :)

  • Szecherezada

    26 August 2012, 20:47

    zgrabny tekst , ale mocno ściągnięty i publicznych recenzji :/