17 lipca 2022 roku, godz. 21:54 4,0°C

W pewnym momencie człowiek może przyłapać się na tym, iż wierzy, że jasny cel który posiada sprawi, że wszelkie decyzje, które będzie podejmować, okażą się właściwymi.

Jednak ich właściwość to w zasadzie subiektywna ocena, której człowiek poddaje sam czyn oraz jego konsekwencje. Właściwości to ewentualny wpływ konsekwencji na człowieka, w dalszym jednak ciągu wpływ ten to kwestia subiektywna.

Obiektywny świat, czy jego obiektywna ocena jest tak samo trudna, co wąska i w zasadzie bardzo płynna, bo z czasem tak samo perspektywa, jak też pewne konsekwencje mogą ulec zmianie.

Pewnym rzeczom człowiek może także nadać właściwości i tutaj w grę wchodzi prawdziwy subiektywizm, podyktowany niejednokrotnie nieświadomym myśleniem. Dlatego w gruncie rzeczy to, czego człowiek uczy się o sobie, to poznawać ciemność, która niejednokrotnie mu doskwiera, jest jednak dość wymiernym źródłem wiedzy, bo czerpie z nieświadomości, cienia. I często to właśnie cień sprawia, iż człowiek żyje pomiędzy strachem, s myśleniem życzeniowym. Natomiast faktyczną wiedza, a tym bardziej mądrość to złożony proces, który w gruncie rzeczy nigdy nie ma końca. Bardzo ważna jest umiejętność przyswajania informacji, umiejętność poddawana ich analizie, dlatego w gruncie rzeczy istotna jest ciężka praca i odwaga, jakich wymaga konfrontacja z cieniem.

Jedną z trudniejszych rzeczy, z jaką człowiek musi się mierzyć, to umiejętność autorefleksji. Proces ten jest o tyle złożony, jak też trudny, iż początkowa elementami, które biorą udział w procesie autorefleksji, są tak na prawdę mechanizmy, czy systemy, które działają z poziomu cienia. Nabyta perspektywa, nabyty światopogląd, których korzenie sięgają nieświadomości, przejmują kontrolę nad świadomym umysłem człowieka. I w gruncie rzeczy człowiek nie rozpoznaje faktycznego celu swoich myśli, które zawsze mają jakiś cel, im mniejsza świadomość człowieka, tym z reguły bardziej destruktywny dla człowieka jest to cel. Może objawiać się zniechęceniem, obniżeniem poczucia własnej wartości, pewności siebie, krytyką, negatywną oceną, która prowadzi do obniżenia nastroju, spadku energii i motywacji, osłabienia człowieka do tego stopnia, iż nieświadome myśli dzieją się automatycznie i bardzo trudno jest je zatrzymać.

Dlatego w autorefleksji udział bierze wiele elementów, od emocji człowieka, przez szereg jego myśli, zarówno tych z krainy cienia, jak również tych iluzorycznych, czy życzeniowych. I myśli życzeniowe często stanowią senną odpowiedź na myśli z krainy cienia. Kraina myśli życzeniowych stanowi przeciwwagę dla myśli z krainy świata w dużej mierze dlatego, że myśli z krainy życzeniowej potrafią poprawić nastrój. Jeśli jednak człowiek dysponuje jakimkolwiek dostępem do świadomości, nawet chwilowym, zda sobie sprawę, że w gruncie rzeczy żyje w indywidualnym świecie, który został ograniczony przez iluzję - krainy cienia oraz krainy myślenia życzeniowego.

Jednym z pytań, które mnie dotyka, jest to, które kwestionuje moje własne myślenie. Nie jestem pewien, czy mogę uważać, abym faktycznie istniał inaczej, niż w formie fizycznej. W końcu moje wewnętrzne istnienie, jego poczucie, nie sanowi nic więcej, jak określony zbiór myśli. Ich różnorodność wcale nie jest tak ogromna, jak mogłoby się wydawać. Zarówno myśli z krainy cienia, jak też krainy myślenia życzeniowego są powtarzalne, cykliczne.
To, co nowe, świeże często płynie ze świadomości, dlatego świadomość jest elementem, który pozwala wprowadzić w zachowaniu człowieka zmianę.
Jednak kraina cienia, a w szczególności automatyczne myśli, które po prostu się objawiają są tym obszarem, nad którym człowiek może pracować. A w szczególności kształtować świadome myślenie i podejście, które będzie stanowić wartościową odpowiedź na myśli z krainy cienia tak, by jego zachowanie, decyzje, czyny były rzeczami, które pozwalają na wprowadzenie zmiany, jak też stawienie czoła wyzwaniom.

Tutaj pojawią się opinie do tekstu autorstwa Jacob_Filth, gdy tylko ktoś skomentuje tekst wyświetlony na tej stronie.