9 czerwca 2022 roku, godz. 6:05 4,3°C

Bzdety

Jeśli nie nauczysz się realizować tego, co sobie założyłeś, życie rozłoży Cię na łopatki.

Umiejętność planowania nie stanowi umiejętności w jakiś szczególny sposób. Planowanie, w wielu przypadkach nie wymaga szczególnej inteligencji, nie wymaga nawet dogłębnej znajomości tematu, niejednokrotnie. Czego natomiast planowanie wymaga, to działanie. Realizacja. Proces. Dlatego w planowaniu należy zachować ostrożność, a najlepiej planować mało. Nie chodzi o to, by w ogóle nie planować, żyć chwilą, z dnia na dzień.

Chodzi o to, że jedną z najważniejszych umiejętności, jaką człowiek może w sobie wykształcić, jest realizacja tego, co zaplanował. Jest dążenie do realizacji tego. Jest nastawienie, podejście na zasadzie: postanowiłem to zrobić, dlatego to robię.

Ludzka mentalność nie ma skłonności ku temu, by postanawiać. Postanowienie zawiera w sobie zaangażowanie, pewność siebie, stanowczość, zawziętość, prawdziwą chęć działania, determinację. Postanowienie robi coś, w imię czegoś więcej.

Ludzka mentalność nie ma skłonności ku temu, by postanawiać. Nie ma też realnych skłonności ku temu, by planować. Co natomiast ludzka mentalność lubi robić, to snuć, dywagować, tworzyć alternatywne światy, tworzyć formę emocjonalnej ucieczki od tu i teraz. Formy, która daje namiastkę ulgi, namiastkę spełnienia, namiastkę radość. Namiastkę, która jest jedynym istotnym elementem emocjonalnej ucieczki. To, co w myślach stanowi namiastkę, w zewnętrznym świecie przyjmuje postać namacalna. Nie jest tylko smakiem, ale w pełni przygotowaną, pyszną potrawą. Ale dla mentalności namiastka okazuje się wystarczająca.

Człowiek, tak na prawdę, nie jest zachłanny, nie jest nawet chciwy, człowiek zadowoli się byle gównem. Gdyby człowiek był chciwy, zachłanny, wtedy nie miałby mentalności dywagacyjnej, ale żył postanowieniami, które realizuje.

Dlatego warto przestać snuć i planować. Warto zadać sobie ten wysiłek, by kontrolować myśli. Nie tworzyć tego, co nierealne, ale skupić się na tym, co faktyczne. Ale przede wszystkim stawiać sobie postanowienia. Stopniowo. Krok po kroku. Nie ważne, jakie one będą. Mogą być banalne. Co jest istotne - jeśli coś postanowisz, robisz tego. Bez tego człowiek nigdy nie wyrwie się ze świata mentalnej ucieczki.

Tutaj pojawią się opinie do tekstu autorstwa Jacob_Filth, gdy tylko ktoś skomentuje tekst wyświetlony na tej stronie.