16 listopada 2022 roku, godz. 14:01 1,9°C

JEDENASTY WRZEŚNIA

Jedenasty września roku 2022. Spływ pychówkami rzeką Krutynią w Krutyniu na Mazurach. Przeczysta woda. Ryby, które prawie można pogłaskać po płetwach grzbietowych, łabędzie pływające w asyście dookoła naszych łodzi. Kaczki. Nurogęsi. Raki. Małże. Tysiące małży. Czyste milczące w zachwycie powietrze. Zasychające gardła ludzi od prawie nieoddychającego milczenia. Rozważania flisaków o życiu. O wyludniających się Mazurach. O błogosławieństwie i przekleństwie braku przemysłu. O lesie. O wodzie. O ludziach. O rodzinie. O dzieciach opuszczających na zawsze swoje gniazda za chlebem i dobrym życiem, za życiem pełniejszym w dobra nauki i kultury. O Niemcach, którzy w tym roku w trzech czwartych zrezygnowali z odwiedzenia Warmi i Mazury. Snuli domysły - dlaczego? Że w Niemczech też kryzys i biedniej? Że odchodzi stare pokolenie, a dla młodych Mazury są niczym.

Tak sobie teraz myślę, że w pewnym sensie i nawet to sobie wyobraziłem, że teraz na tej rzece, w tej rzece, w tym lesie nad tą rzeką, jest jeszcze piękniej, jeszcze bardziej duchowo, bo jest ciszej, bo prawie zupełnie nie ma tam ludzi i ci, którzy teraz wybrali tą tam prawie samotnie, to są jeszcze szczęśliwezymi ludźmi od nas którzyśmy płynęli we wrześniu pychówkami w tym niesamowicie eterycznym, filozoficznym i błogosławionym miejscu naszego kraju. Ta cisza, te drzewa, ta flora cała, ta fauna przyjazna, okazująca zainteresowanie. Te pozytywne myśli i ta radość promieniujące z ludzi. Jakiż tam musi być pokój. Pokój, który wypełnia człowieka, wdziera się w niego, bo on takim otwartym na niego i tak chętnie chłonącym go. Potem tacy ludzie wracają do ludzi i nazywają ich aniołami. Oni równoważą całą tą złość, która jest w pozostałych, to niezrównoważenie emocjonalne, tą nieumiejętność dostrzegania piękna życia i tworzenia radości z życia.

Wyobraziłem też sobie spocząć tam między konarami tych drzew, tych roślin, nad tymi szuwarami, nad tą wodą. Być wchłoniętym przez tą szczególną społeczność. Stać się elementem tworzącym czystość i nimb tej wody. Dostąpić łaski odrodzenia elfem, motylem, może ważką przecudnie zrównoważenie utrzymującą się w blasku słońca nad powierzchnią wody. Być częścią tego cudu.

Tutaj pojawią się opinie do tekstu autorstwa fyrfle, gdy tylko ktoś skomentuje tekst wyświetlony na tej stronie.