wojtekp Wojtek
 18 czerwca 2020 roku, godz. 21:10

Nie wiem, nie zastanawiałem się jeszcze nad tym, ale myślę, że powinien to być ktoś trzeźwy.

szpiek Mariusz, Belzebiusz
 18 czerwca 2020 roku, godz. 15:54

Kto Wojtku wobec tego ma ustalać cenny?

wojtekp Wojtek
 18 czerwca 2020 roku, godz. 14:44

Cena nie zawsze oddaje wartość. To co służy życiu, zdrowiu i trwałości istnienia ma wartość rzeczywistą. Jest też wartość urojona, którą często próbuje obrazować cena. Jak naoglądasz się reklam to zaczynasz zachowywać się jak dziecko w sklepie zabawkowym. Chciałbyś wszystko kupić. Wyprodukowali w Tobie potrzebę, wmówili Ci, że jest ci to potrzebne i na podstawie tego stworzyli cenę. Ludzie kupują masę rzeczy całkiem niepotrzebnie, potem te rzeczy wyrzucają albo szukają drugiego który to kupi (np. dzięki temu działa olx).

Fakt - nie jestem ekonomistą. Dla mnie jest to luźna rozmowa a nie wykład naukowy. Mówię co mi się wydaje i jak ja to rozumiem. Skoro ze wszystkim ma być naukowo to zabroń ludziom kultu religijnego. Przecież na istnienie Boga nie ma podstaw naukowych.

MyArczi Artur
 18 czerwca 2020 roku, godz. 12:50
Edytowano 18 czerwca 2020 roku, godz. 12:56

widzisz różnicę między zaprojektowaniem byle jakiej linii kolejowej a wyborem optymalnego rozwiązania? Czy nie widzisz?

A co określa rzeczywistą wartość? Jak jesteś w stanie to określić bez cen? I co, cena określa sama siebie? Bzdury wygadujesz.

"Według mnie"
Idź z tymi mądrościami na uczelnię ekonomiczną. Może będą mieli do ciebie więcej cierpliwości niż ja. Cena, o której mówię, jest efektem naturalnych procesów zachodzących w społeczeństwie. To podstawowa różnica. Ekonomia pod tym względem opisała to zjawisko i rzeczywistość, a nie ją wykreowała.

wojtekp Wojtek
 18 czerwca 2020 roku, godz. 6:41
Edytowano 18 czerwca 2020 roku, godz. 6:49

Czyli w socjalizmie nie da się zaprojektować linii kolejowej a jednak sieć kolejowa z jakiej korzystamy powstała za rządów komuny.

Według mnie cena powinna być punktem przecięcia nakładu ludzkiej pracy i rzeczywistej wartości.

MyArczi Artur
 17 czerwca 2020 roku, godz. 21:10

w 100% socjalistycznym nie ma cen. A przynajmniej nie tym, czym cena jest naprawdę- punktem przecięcia się popytu i podaży. W przypadku monopolu (szczególnie, kiedy monopolistą jest Państwo- gospodarka planowana) cena jest czystą abstrakcją, która nie ma żadnego punktu zaczepienia w rzeczywistości. Żebyśmy mieli cenę, potrzebna jest prywatna własność środków produkcji. Cena za środki produkcji ustalana jest dzięki wymianie (z pieniądzem jako ekwiwalentem w roli głównej) i (na podstawie właśnie wymiany) cena ustalana [...]

wojtekp Wojtek
 17 czerwca 2020 roku, godz. 20:43

A w państwie socjalistycznym nie ma cen? Nie trzeba ludziom płacić za robotę, za użycie sprzętu, materiały?

MyArczi Artur
 17 czerwca 2020 roku, godz. 20:37
Edytowano 17 czerwca 2020 roku, godz. 20:38

ehh

nie chodzi o to, co tamtędy będzie wożone, bo nie ma to większego znaczenia. Chyba, że budujesz typowo pod specjalnym warunkiem. Tu chodziło o zwykły pociąg.

W momencie istnienia cen na rynku jesteś w stanie określić, czy optymalnym rozwiązaniem jest budowa tunelu poprzez np. zatrudnienie dużej ilości pracowników/angaż ciężkiego sprzętu (w zamian za oszczędność na materiałach) czy też bardziej opłaca Ci się postawić na większą ilość materiału, dzięki czemu zaoszczędzisz na pracy ludzi. Jak niby bez cen jesteś w stanie stwierdzić, co się bardziej opłaca? Oczywiście to jest prosty i wyłącznie obrazkowy przykład, nie ma co dopowiadać do niego ogórków czy zagrożenia zawalenia itd. choć to też zawsze można "doliczyć" na korzyść rozwiązania kapitalistycznego, bo bez ceny nie da się wycenić strat.

wojtekp Wojtek
 17 czerwca 2020 roku, godz. 20:32

Przykładowo tą koleją trzeba przewieźć rocznie milion ton ogórków po 7 zł za kg to należy wykopać tunel, okrążyć górę czy wierzchem przez górę poprowadzić kolej?

szpiek Mariusz, Belzebiusz
 17 czerwca 2020 roku, godz. 20:15

Masz to na filmie.
1. W kapitalizmie ludziom bardziej zależy, bo rozporządzają własnymi dobrami
2. W kapitalizmie przedsiębiorca lepiej się zna niż centralny planista, chodzi o inwestycje, nie tylko kwestie techniczne, bo nikt nie może się znać na wszystkim
3. Nie ma lepszego sposobu regulacji cen niż podaż i popyt i konkurencja, to napędza też produktywność, im większa produktywność tym więcej dóbr, im więcej dóbr tym bardziej są one dostępne dla wszystkich, spada ubóstwo, sprawdź statystyki w krajach gdzie panuje wolny rynek i porównaj do krajów komunistycznych, sprawdź kiedy w historii przyspieszył rozwój cywilizacji, a kiedy narodził się wolny rynek, kapitalizm - XIX w.

MyArczi Artur
 17 czerwca 2020 roku, godz. 20:13

w najprostszych możliwych słowach: ponieważ bez kształtowania się cen nie jesteś w stanie "wycenić", która droga jest bardziej opłacalna. Bez cen nie jesteś w stanie przeprowadzić kalkulacji, ponieważ nie wiadomo, który zasób jest istotniejszy, cenniejszy, tym samym dochodzi do sytuacji, w której nie wiadomo, czy bardziej opłaca się kuć tunel, tym samym zatrudnić więcej ludzi, czy bardziej opłaca się wykorzystać więcej materiału itd. W stuprocentowym socjalizmie niemożliwa jest efektywna alokacja zasobów.

wojtekp Wojtek
 17 czerwca 2020 roku, godz. 19:59

Nie rozumiem dlaczego w kraju socjalistycznym nie da się właściwie zaprojektować trasy kolejowej a w kraju kapitalistycznym da się. Wytłumacz mi to.

szpiek Mariusz, Belzebiusz
 17 czerwca 2020 roku, godz. 19:46
wojtekp Wojtek
 17 czerwca 2020 roku, godz. 19:37

Nigdy nie wiadomo czy komunizm w jakiejś postaci kiedyś nie wróci.
Ja kiedyś nie wierzyłem, że on się może skończyć.

wojtekp Wojtek
 17 czerwca 2020 roku, godz. 19:34

Rodzina to pewien rodzaj komunizmu.