kati75 Kati
 31 stycznia 2020 roku, godz. 13:30

Nie będę Ci przytaczać naukowych dowodów,bo obiektywnie patrząc to tylko wyniki w sterylnie wykonanych warunkach.Każdy przekonuje do swoich teorii,a ja powiem tylko ze swoich obserwacji.Każdy ma prawo żyć jak uważa.Ktoś tu napisał bo człowiek jest" nienażarty",ale człowiek musi jeść by przeżyć.Jeśli chodzi o świnie,to niewiem czy wiecie,że kiedyś świnia była zabijana z wielkim szacunkiem,przepraszano ją ,że ją zabijano.Dawni dziadkowie ,chuchali na nią by się nie stresowała,bo wtedy mięso było łukowate.Robiono [...]

.Rodia marek
 31 stycznia 2020 roku, godz. 10:44

Może siodło czyni konia koniem ;D
Może świnia była ny najlepszym przyjacielem człowieka, gdyby pierwsza dostała smycz hehe

U mnie akurat same warzywka by nie przeszły, lubię dodać czasem indyka do "gulaszu warzywnego", albo zrobić polędwiczki - wcześniej zamarynowane oliwa i pieprz, z ziemniaczkami i jakimś dobrym pire

Kupiłem też ponad kilo schabu, bo dawno nie jadłem, a wychodzą mi bardzo dobrze. Jedząc warzywa musiałbym spożywać więcej posiłków dziennie, albo zapychać się chlebem. Wiadomo, wszystko jest kwestią przyzwyczajenia.

Co ciekawe, mi bardzo przeszkadza zrywanie roślin, niszczenie ich, albo niedbanie; niepodlewanie, nie sprawdzenie czy mają wystarczająco dużo ziemi. I te poświąteczne wyrzucone świerki, jodły i inne iglaste; istnienie na sezon. Trawy również nie depczę, jeżeli mogę nadłożyć trochę drogi, by przejść chodnikiem.

one drop for all Eliza
 31 stycznia 2020 roku, godz. 3:07

Radku, poszperaj w https://scholar.google.com/ a nie w google.com. Tam znajdziesz naukowe publikacje. I polecam tez moja ulubiona pania doktor Rhonda Patrick. Lubie tez podpatrzec co dzieje się u "wrogow” ;). (Dr Peterson and carnivore diet.)

Na przyklad krowy mialy system trawienia przystosowany do jedzenia tylko trawy ale madry czlowiek nauczyl je jesc kukurydze bo było taniej wyzywic, poprzez wszczepianie im hormonow. Moze i czlowiek, w drodze ewolucji, nauczyl się jesc mieso i je trawic.

Miesa nie lubilam już od dziecka z powodu zabijania zwierzat. Takze niejedzenie miesa przyszlo mi naturalnie okolo 20 lat temu. Jem owoce morza chociaz nadal mam z tym moralne problemy. Z jedzeniem krokodyli i rekinow nie mam moralnych problemow ale nie mam tez enzymow, które by je trawily.

yestem yestem
 31 stycznia 2020 roku, godz. 00:44

Jazda na świni bez siodła jest ekstremalnie trudna. :D
Gdyby świnia chciała jeździć na oklep, też miałaby trudności. :D
Człowiek od niepamiętnych czasów spożywał mięso, jednak nawet osoby jedzące białko zwierzęce dzisiaj, twierdzą, że jemy go zbyt dużo i zbyt niskiej jakości. Są pomysły na pozyskiwanie białka np. z owadów.
Nikt nie protestuje? Przecież to też zwierzęta, a żeby się najeść trzeba będzie wielokrotnie więcej istnień zamordować? No tak, one nie mają takich smutnych oczek, nie ryczą tak [...]

Radziem Radek
 30 stycznia 2020 roku, godz. 23:43

No ok, jestem sceptyczny do filmików, wolę zajrzeć do źródeł. Różni są doktorzy na Youtubie, do większości nie chciałbym trafić. W ogóle ten pierwszy filmik jest dla mnie dziwny, bo zgadzam się, że cukry i dieta z dużą ilością węglowodanów to dobry przepis na otyłość, tylko... skąd pomysł, że wegetarianizm to właśnie taka dieta?

Dzięki! Odnośnie linku z Newsweeka, dotarłem do tych badań: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0088278
Warto popatrzeć na liczby.

szpiek Mariusz, Belzebiusz
 30 stycznia 2020 roku, godz. 23:21

https://www.newsweek.pl/wiedza/nauka/wegetarianie-czesciej-cierpia-na-zaburzenia-psychiczne-raka-i-alergie/7hzp14g
Ten cytowany filmik to wykład gościa z tytułem dr
Jest mnóstwo w internecie relacji osób, które po przejściu na weganizm zaczęły mieć problemy z tarczycą, depresją, nerwicami i schizofrenią. Najlepiej poczytać o smutkach niedoboru witaminy D, witamin z grupy B, cynku, miedzi i protein które występują tylko w pokarmie pochodzenia zwierzęcego

Radziem Radek
 30 stycznia 2020 roku, godz. 22:30

@MyArczi Zgadzam się z Tobą, problem jest skomplikowany... 😔

Co masz na myśli twierdząc, że wegetarianie są zdrowsi, ale nie przez niejedzenie mięsa?

Radziem Radek
 30 stycznia 2020 roku, godz. 22:25

@szpiek Dzięki, ale to filmiki nagrane przez ludzi, są emocjonalne i niepoparte faktami naukowymi. Rozumiem, że wyrażają opinie tych ludzi, ale kim oni są, że mam im ufać? Nie przekonują mnie argumenty w stylu - cytuję za drugim filmikiem - jak nie ma odpowiednich witamin, to neurony [...] fiksują i ludzie przez to też fiksują 😳
Interesuje mnie naukowe podejście do tematu.

Na przykład takie jak tu: https://www.nature.com/articles/s41398-019-0552-0
Based on this systematic review of randomized clinical trials, there is an overall robust support for beneficial effects of a plant-based diet on metabolic measures in health and disease

Jak masz wyniki badań wskazujące na szkodliwość wegańskiej diety, chętnie się z nimi zapoznam. Mówię serio, bo dbam o swoje zdrowie, a chcę przejść z diety wegetariańskiej na dietę wegańską właśnie. Dzięki! :-)

szpiek Mariusz, Belzebiusz
 30 stycznia 2020 roku, godz. 22:19
szpiek Mariusz, Belzebiusz
 30 stycznia 2020 roku, godz. 22:05
Edytowano 30 stycznia 2020 roku, godz. 22:19
MyArczi Artur
 30 stycznia 2020 roku, godz. 21:58

@Radziem
A jakie ma to znaczenie? Bylibyśmy bardziej humanitarni zabijając na starcie mniejszą ilość zwierząt hodowlanych? Wiem do czego zmierzasz, ale problem jest znacznie bardziej skomplikowany, bo póki co nie ma dobrego wyjścia i w skali światowej wegetarianizm też nim nie jest. Natomiast nie neguję, że dbanie o własną dietę (niekoniecznie wegetariańską) jest dla ludzkości niezwykle istotne. Nie bez powodu wegetarianie przeciętnie są zdrowsi, choć przyglądając się badaniom wcale nie przez niejedzenie mięsa.

Radziem Radek
 30 stycznia 2020 roku, godz. 21:29
Edytowano 30 stycznia 2020 roku, godz. 21:44

Daleko mi do fruktorianizmu, ale chętnie poczytam o skutkach ubocznych weganizmu. Jeśli masz jakieś linki do artykułów naukowych czy wyników badań, to grzecznie o nie proszę :-)

szpiek Mariusz, Belzebiusz
 30 stycznia 2020 roku, godz. 21:19

Nie wyszyscy są świadomi skutków ubocznych weganizmu i fruktorianizmu

Radziem Radek
 30 stycznia 2020 roku, godz. 20:56
Edytowano 30 stycznia 2020 roku, godz. 20:58

@szpiek Staram się wykluczyć jedzenie mięsa z diety od prawie 6 lat. Myślę, że ludzie rezygnują z mięsa nie dlatego, że to modne, a po prostu uświadomili sobie pewne rzeczy. M.in. to, że parówki to nie wesołe, śpiewające pacynki z reklamy, a produkt powstały z cierpienia zwierzęcia i - jak dla mnie - z jego zwłok. Jeśli mogę mieć wybór, chcę wybrać świadomie.

@MyArczi Gdyby nie było takiego popytu na zwierzęta hodowlane, nikt by ich nie "produkował" w takich ilościach. Problem zaczyna się od codziennego wyboru każdego z nas :-)

PS. Nie chcę nikogo nakłonić do zmiany diety. Po prostu potrzebowałem wyrazić swoje zdanie w tej myśli.

Naja Ela
 30 stycznia 2020 roku, godz. 20:46

Mięso do życia, to kwestia wyboru, tak jak i podejście do zwierząt. Nie tylko hodowlanych.