Brak tekstów

Nie dodaliśmy jeszcze żadnych tekstów z książki Tam kiedyś była Rzeczpospolita na naszych stronach. Gdy to się stanie, teksty pojawią się na tej podstronie.

Jeśli chcesz, przejdź do strony głównej, aby przeczytać myśli, wiersze i opowiadania autorów strony Cytaty.info.

Tam kiedyś była Rzeczpospolita

Książka

Ziemie litewskie

DATA PREMIERY: 19 WRZEŚNIA

Polacy i Litwini – tak bliscy, a bywało, że tak dalecy. Przez setki lat w braterskich uściskach, ale też w sporach pełnych podejrzeń – mimo to sobie potrzebni. Najpierw z powodu zagrożenia ze strony zakonu krzyżackiego, a potem państwa moskiewskiego. Tworzący od 1569 roku jedną Rzeczpospolitą Obojga Narodów, różnie pojmowaną przez historyków litewskich i polskich.

Przez wieki wspólne dzieje i czas zacierały różnice. Elementem cementującym była polskość: język, kultura, instytucje polityczne, obyczajowość. Jednak w dobie idei państw narodowych w XIX wieku spoiwo to szybko zwietrzało. Aby odrodzić się jako państwo niezależne, Litwa nacjonalistyczna musiała rozerwać ów kokon polskości. Chciała sięgnąć jak najgłębiej w dzieje, by dowieść nie tylko swej samodzielności, lecz także wielkości. Postać Jagiełły, który doprowadził do unii w Krewie 1385 roku ze słynnym applicare, jest rysowana przez wielu historyków litewskich w ciemnych barwach i kontrastuje z jasnym obrazem wielkich książąt Witolda Kiejstutowicza, Giedymina, Mendoga, Olgierda.

Jerzy Besala przygląda się dziejom ziem litewskich, skupiając się na terenach dawnej Auksztoty i Żmudzi, które obecnie zajmuje Litwa – od średniowiecza, przez czasy Jagiellonów i Rzeczypospolitej Obojga Narodów, po rozbiory i XX wiek. Barwnie przybliża mało znane fakty, miejsca i postaci, które miały istotne znaczenie dla państwa litewskiego i polskiego.

Rok wydania: 2023

Stron: 600

Oprawa: twarda

Format: 165x230

Data wprowadzenia tytułu do sprzedaży: 19 września 2023

Tam kiedyś była Rzeczpospolita
Brak tekstów
Książka autorstwa Jerzy Besala
Tam kiedyś była Rzeczpospolita
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Oprawa: twarda
Format: 165x230
Liczba stron: 600
ISBN: 978-83-8202-721-1
Tłumaczenie: Katarzyna Karłowska
Data wprowadzenia: dn. 19 września 2023 roku

Brak aktywności.