Brak tekstów

Nie dodaliśmy jeszcze żadnych tekstów z książki Pekińska koma na naszych stronach. Gdy to się stanie, teksty pojawią się na tej podstronie.

Jeśli chcesz, przejdź do strony głównej, aby przeczytać myśli, wiersze i opowiadania autorów strony Cytaty.info.

Pekińska koma

Książka

BRAK MOŻLIWOŚCI ZAKUPU KSIĄŻKI. NAKŁAD WYCZERPANY.

Maj 1989. Dziesiątki tysięcy studentów przybywają na plac Tian'anmen w sercu Pekinu. To początek powszechnych demonstracji na rzecz reform. Wśród protestujących jest też doktorant Uniwersytetu Pekińskiego, Dai Wei. Pomaga w organizacji strajków i wspiera przyjaciół - aż do 4 czerwca, kiedy to przypadkowa kula trafia go w głowę. Dai Wei zapada w śpiączkę na dziesięć lat. Jego ciało staje się więzieniem, z którego może uciec jedynie dzięki wspomnieniom - o ojcu, o pierwszej miłości, o szkole i uczelni. W śpiączce Dai Wei nie może się ruszać, nic nie widzi, ale za to słyszy wszystko, co dzieje się wokół: heroiczne wysiłki opiekującej się nim matki, dążenie władz do ukrycia jakichkolwiek wzmianek na temat masakry na Tian'anmen, opowieści przyjaciół o radzeniu sobie w kapitalistycznych Chinach.

Pekińska koma porusza takie zagadnienia jak historia, pamięć, wolność - podstawowe wartości społeczne, a zarazem fundamentalne prawa, bez których jednostka nie może istnieć. A jednocześnie jest to powieść ukazująca piękno małych rzeczy: szumu drzew, smaku potraw, zapachu kobiety...

"Protesty w 1989 roku to najbardziej inspirujące wydarzenie w naszych dziejach. Przynajmniej raz wstaliśmy z klęczek. Ale wtedy nadjechały czołgi. To tak, jak gdyby kraj zgwałcono, a ludzie postanowili o tym gwałcie zapomnieć".   Ma Jian

"Epicka powieść, która porusza sumienie i każe wierzyć, że relacja człowieka, który był świadkiem, jest ważna". Tom Cooper, "St. Louis Post-Dispatch"

"Książka o niezwykłej mocy oddziaływania, z kronikarską dokładnością rejestruje przerażające wydarzenia za rządów Mao oraz późniejsze. Wysokie miejsce w panteonie literatury dysydenckiej". Michiko Kakutani, "The New York Times"

Ma Jian (ur. 1953) - pisarz chiński, malarz i fotograf.  Autor czterech powieści: Czerwony pył, Wytwórca makaronu, Pekińska koma, Stick Out Your Tongue. Zachodni recenzenci wysoko cenią jego twórczość literacką; Czerwony pył został nagrodzony prestiżową Thomas Cook Travel Book Award. Wkrótce po zakończeniu opisanej w tej książce podróży wyjechał z Chin do Hongkongu, nadal jednak odwiedzał ojczyznę, zwłaszcza w roku 1989, gdy wspierał demonstrujących na placu Tian'anmen, którzy domagali się demokratycznych reform. Kiedy Hongkong został przyłączony do Chin, Ma Jian przeniósł się do Niemiec, a potem do Londynu, gdzie mieszka do dziś.

Rok wydania: 2010

Stron: 705

Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami

Format: 145x205

Pakowanie: 10

Tłumacz: Jerzy Łoziński

Data wprowadzenia tytułu do sprzedaży: 12 października 2010

Pekińska koma
Brak tekstów
Książka autorstwa Ma Jian
Pekińska koma
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
Format: 145x205
Liczba stron: 705
ISBN: 978-83-7506-468-1
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Data wprowadzenia: dn. 12 października 2010 roku

Brak aktywności.