Brak tekstów

Nie dodaliśmy jeszcze żadnych tekstów z książki Leksykon PRL na naszych stronach. Gdy to się stanie, teksty pojawią się na tej podstronie.

Jeśli chcesz, przejdź do strony głównej, aby przeczytać myśli, wiersze i opowiadania autorów strony Cytaty.info.

Leksykon PRL

Książka

Książka nominowana do NAGRODY EDUKACJA XXI

Kto dzisiaj uwierzy, że papier toaletowy mógł być towarem nieosiągalnym, a telewizja oferowała wyłącznie dwa kanały? Otwierając tę książkę wpadamy w świat, w którym ożywają takie pojęcia, jak czyn społeczny, kartki żywnościowe czy Pewex.
Bogato ilustrowany Leksykon PRL zajmuje się przede wszystkim obrazem życia codziennego, zawiera 240 haseł z różnych dziedzin, m.in. otrzymujemy objaśnienia wyrażeń z oficjalnego języka aparatu władzy (aktyw, współzawodnictwo pracy), używane w środowiskach opozycyjnych (cztery osiem, zadyma) oraz pojęcia z szeroko rozumianego życia społecznego (kolejka sklepowa, bikiniarz, koksownik, prywatka).
Hasła dobrane są tak, aby były reprezentatywne dla danej sfery życia publicznego i pozwalały traktować leksykon jako kompendium wiedzy o PRL, ale także by składały się na książkę, którą chce się przeczytać od agentury do żuczka Colorado. Takiej lekturze znakomicie służy barwna narracja autorska - jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie opowieści noszące znamiona anegdoty są autentyczne! Leksykon został ponadto uzupełniony o kalendarium, będące zarysem dziejów politycznych PRL-u.

Inne książki

Abecadło PRL
0 cytatów

Książki na literę

Wydawnictwo Znak
Oprawa: twarda
Format: 171 × 241 mm, s.
Wydanie: pierwsze
ISBN: 83-7006-793-X
Data pierwszego wydania: dn. 9 stycznia 2002 roku
Okładka:
Leksykon PRL

Brak aktywności.