Brak tekstów

Nie dodaliśmy jeszcze żadnych tekstów z książki Kulturalny Atlas Ptaków na naszych stronach. Gdy to się stanie, teksty pojawią się na tej podstronie.

Jeśli chcesz, przejdź do strony głównej, aby przeczytać myśli, wiersze i opowiadania autorów strony Cytaty.info.

Kulturalny Atlas Ptaków

Książka

Może to dziwne, że historyk do tego muzeolog poświęcił czas, aby pisać o ptakach. Tylko pozornie. Ptaki od zawsze mnie inspirowały. Spoglądam na nie z okien domu, towarzyszą mi w wielu wędrówkach. Nade wszystko to jednak one patrzą na mnie z dzieł najwybitniejszych malarzy, rozbrzmiewają w muzyce, wyłaniają się w najmniej oczekiwanych momentach z kart książek i filmowego ekranu. Hipisowskie słodkie lata sześćdziesiąte w dużej części toczyły się w rytmie gitar The Byrds. Ptaki rysował Leonardo da Vinci, malował Rubens. Komponowali pod ich wpływem Czajkowski i Strawiński. Pisali o nich Poe i Shakespeare. Dorzućmy do tego reżyserów: Hitchcocka i Lyncha... To ledwie kilka przykładów na ptasi wkład w kulturę.

(od autora)

Michał Kruszona, urodzony w 1964 roku w Poznaniu. Pracuje w Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach. W wolnych chwilach przebywa w Rumunii, czego owocem jest świetna książka Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła. 

Ta książka mnie zauroczyła i zawstydziła. Po jej lekturze można by powiedzieć, że człowiek pochodzi od ptaka. Nie zszedł, ale sfrunął z drzewa. Ptasi gen przenika człowieka. Zatem jest oczywiste, że wszystko, co w naszym życiu istotne, piękne, śmieszne i przerażające opisywaliśmy ptasim piórem. A wstyd mi, bo książka ta uświadamia, jak potwornie malutko wiem o skrzydlatych braciach, chociaż tak je miłuję. Ale mając pod ręką Kulturalny atlas ptaków Kruszony, czuję się bezpieczniej. To wspaniałe remedium na ornitologiczny analfabetyzm.

Jan Grzegorczyk, autor "Przypadków księdza Grosera"

 

Rok wydania: 2008

Stron: 192

Oprawa: broszurowa

Format: 165X165

Pakowanie:

Wydawnictwo Zysk i S-ka
Format: 165X165
Liczba stron: 192
ISBN: 978-83-7506-233-5
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Data wprowadzenia: dn. 13 kwietnia 2015 roku
Okładka:
Kulturalny Atlas Ptaków

Brak aktywności.