Brak tekstów

Nie dodaliśmy jeszcze żadnych tekstów z książki Filip i Aleksander na naszych stronach. Gdy to się stanie, teksty pojawią się na tej podstronie.

Jeśli chcesz, przejdź do strony głównej, aby przeczytać myśli, wiersze i opowiadania autorów strony Cytaty.info.

Filip i Aleksander

Książka

Królowie i zdobywcy

Ekscytująca lektura”. Tom Holland W swym krótkim życiu Aleksander Wielki rozgromił i usunął w cień potęgę Persji, przekroczył Hindukusz i zapanował nad ziemiami należącymi dzisiaj do Pakistanu. Stworzył w ten sposób gigantyczne królestwo rozciągające się od Adriatyku po subkontynent indyjski. Ogromny sukces zawdzięczał jednak nie tylko własnemu geniuszowi i niespożytej energii. Jego fundamentem były dokonania ojca. Historia namalowała Filipa II jako starca, którego śmierć z rąk zamachowca umożliwiła Aleksandrowi przejęcie władzy – był on jednak postacią o wiele bardziej znaczącą. Przez dziesiątki lat twardej wojaczki i przebiegłej dyplomacji zjednoczył swój kraj i podbił całą Grecję. Jego syn odziedziczył to wszystko w najdogodniejszym momencie i wieku, by okryć się jeszcze większą chwałą. We dwóch odegrali wielką rolę w krzewieniu greckiej mowy i kultury na olbrzymim obszarze, czego konsekwencje były liczne i doniosłe. To dzięki temu Nowy Testament spisany jest w grece, a greckojęzyczne cesarstwo „rzymskie” – Bizancjum – przetrwało w Lewancie tysiąc lat od upadku ostatniego cesarza rządzącego w Italii.

Autorytatywna, a przy tym przystępnie napisana książka Filip i Aleksander to najnowsza z cyklu cieszących się uznaniem prac Adriana Goldsworthy’ego o tematyce starożytnej – mistrzowskie dzieło znawcy historii. Ekscytująca lektura, tak udana pod względem realizowania ambicji jak panowanie Filipa i z horyzontem tak rozległym jak podboje Aleksandra. - Tom Holland, autor książki Perski ogień: Pierwsze starcie Wschodu z Zachodem Filip i Aleksander to historyczna literatura w najlepszym wydaniu. W jednym woluminie Adrian Goldsworthy zmieścił opowieść o najbardziej chyba skutecznym dwupokoleniowym tandemie zdobywców w dziejach świata, uwypuklającą i dramatyczność ich wojennych sukcesów, i konsekwencje tychże odczuwane jeszcze przez stulecia. W efekcie mamy dzieło kompetentne, z płynną i żywą narracją. - Barry Strauss, autor Ten Caesars: Roman Emperors from Augustus to Constantine Filip i Aleksander to kolejny wspaniały wytwór historycznego kunsztu Adriana Goldsworthy’ego, łączący nieskazitelną rzetelność akademicką z narratorską swadą, wnikliwością analizy i bezstronnością oceny. Autor po mistrzowsku rozpatruje złożone stosunki między ojcem i synem, niezdolność greckich miast-państw do powstrzymania macedońskiej ekspansji i epicką skalę niemal globalnych podbojów Aleksandra. - Victor Davis Hanson, autor A War Like No Other: How the Athenians and Spartans Fought the Peloponnesian War

Filip i Aleksander
Brak tekstów
Książka autorstwa Adrian Goldsworthy
Filip i Aleksander
Dom Wydawniczy REBIS
Oprawa: całopapierowa z obwolutą
Format: 150x225
Liczba stron: 608
Wydanie: 1 (2023)
ISBN: 978-83-8338-715-4
Tłumaczenie: Janusz Szczepański

Brak aktywności.