Brak tekstów

Nie dodaliśmy jeszcze żadnych tekstów z książki Dramaty na naszych stronach. Gdy to się stanie, teksty pojawią się na tej podstronie.

Jeśli chcesz, przejdź do strony głównej, aby przeczytać myśli, wiersze i opowiadania autorów strony Cytaty.info.

Dramaty

Książka

Złodziej, Klucznik, Drzewo, Requiem dla gospodyni

Wszystkie dramaty Wiesława Myśliwskiego

Co zrobić z rabusiem, który w czasie wojny kradnie kartofle z pola? Jak przekonać starego chłopa, by pozwolił ściąć drzewo, które od zawsze rosło przed jego domem? Czy zamiana ról między hrabią a klucznikiem jest w ogóle możliwa? Dlaczego nikt nie pojawia się na stypie mimo suto zastawionego stołu?

Każda powieść Wiesława Myśliwskiego – niekwestionowanego Mistrza polskiej prozy – to wydarzenie. Jego dramaty tymczasem pozostają w cieniu. A są to teksty, które przenika charakterystyczna dla Myśliwskiego uniwersalna i głęboka mądrość. W tych opowieściach powracają ważne dla autora tematy: odpowiedzialności człowieka za zło, spotkania nowego świata ze starym, nieuchronności historii, kresu kultury chłopskiej i jego konsekwencji.

Złodziej, Klucznik, Drzewo i Requiem dla gospodyni do tej pory rozproszone, po raz pierwszy zostały wydane w jednym tomie. Specjalnie na potrzeby niniejszego wydania Autor jeszcze raz przejrzał wszystkie teksty, wprowadzając poprawki, skracając lub dopisując, a w dwóch przypadkach – nawet zmieniając zakończenia. Dzięki temu czytelnik ma możliwość odkryć nowe literackie oblicze Wiesława Myśliwskiego.

„Wiele się mówi w tych dramatach, ale nigdy nie dopowiada się najważniejszego, gdyż najważniejszego być może nie można wypowiedzieć. Ale co jest najważniejsze? Powiedziałbym: strata nie do wyrównania, a może nawet więcej – pustka nie do zapełnienia. Tę stratę odczuwają bohaterowie tych dramatów, tę pustkę zagadują i rozpaczliwie, mozolnie zapełniają. Gdybym powiedział, że dramaty Myśliwskiego rozgrywają się we wnętrzach bohaterów i że wywodzą się z romantycznej i neoromantycznej tradycji teatralnej, wypowiedziałbym prawdę niepełną. Tak, poprzez słowa i działania odczuwamy dramat wewnętrzy osób obecnych na scenie, ale ten dramat jest konsekwencją czegoś innego – tragedii, która rozegrała się wcześniej. Obecność jest w tych dramatach równie ważna jak nieobecność, wyrażalność jest równie ważna jak niewyrażalność”.
Tomasz Bocheński, fragment posłowia

Dramaty
Brak tekstów
Książka autorstwa Wiesław Myśliwski
Dramaty
Wydawnictwo Znak
Oprawa: brochure_with_wings
Format: 140x205
Liczba stron: 496
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-240-6728-2
Tłumaczenie: Aleksandra Żak

wczoraj, godz. 22:54

wczoraj, godz. 21:54

2023-11-02, godz. 10:46

2023-11-02, godz. 8:37

Aplan dodał(a) do zeszytu tekst (...) bo trwałość [...] autorstwa Wiesław Myśliwski

2023-09-18, godz. 17:02

lontano wskazał(a) tekst [...] człowiek jest [...] na kandydata do tekstu dnia, autor: Wiesław Myśliwski

2023-09-06, godz. 14:39

Cenos skomentował(a) tekst Życie i tak jest [...] autorstwa Wiesław Myśliwski

2023-09-06, godz. 10:30

Nie płacz Ewcia dodał(a) do zeszytu tekst Życie i tak jest [...] autorstwa Wiesław Myśliwski

2023-09-06, godz. 0:13

maba.1 dodał(a) do zeszytu tekst Życie i tak jest [...] autorstwa Wiesław Myśliwski

2023-07-24, godz. 1:14

2023-07-22, godz. 23:48