Brak tekstów

Nie dodaliśmy jeszcze żadnych tekstów z książki Co kochałem na naszych stronach. Gdy to się stanie, teksty pojawią się na tej podstronie.

Jeśli chcesz, przejdź do strony głównej, aby przeczytać myśli, wiersze i opowiadania autorów strony Cytaty.info.

Co kochałem

Książka

Powieść Siri Hustvedt stanowi wnikliwy i intrygujący portret nowojorskich środowisk intelektualno-artystycznych lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Leo Hertzberg, profesor historii sztuki na Uniwersytecie Columbia, wspomina dzieje przyjaźni z malarzem Billem Wechslerem, którego twórczość go fascynuje. Dzięki pochlebnym recenzjom profesora Bill staje się uznanym malarzem, hołdującym jednak surowemu kodeksowi moralnemu. Jest całkowicie nieprzekupny, nie poddaje się komercji, w czym pomaga mu jego silna osobowość. Leo żeni się z Ericą (oboje są niemieckimi Żydami, którzy w dzieciństwie uciekli z Berlina, ratując się przed Holokaustem), Bill zaś poślubia Lucille, autystyczną poetkę. Obie pary mieszkają w jednej kamienicy w artystycznej dzielnicy Nowego Jorku, w obydwu małżeństwach rodzą się synowie. Niewątpliwym atutem Co kochałam są niezwykle sugestywne, głęboko zarysowane portrety nowojorskich artystów i naukowców. Towarzyszymy im w ich pasjach, przy pracy, jak również przy badaniach naukowych. Powieść Siri Hustvedt, przedstawiając codzienność wielkomiejskiej bohemy, nie szczędzi także obrazów zepsutych środowisk Nowego Jorku, świata wielkich pieniędzy, narkotyków, jak również poważnych przestępstw.

Siri Hustvedt, amerykańska pisarka, poetka i eseistka, urodziła się w 1955 roku w Northfield w stanie Minnesota. W dzieciństwie dwa lata mieszkała z rodzicami w Norwegii. Jej ojciec, potomek norweskich imigrantów w trzecim pokoleniu, był profesorem literatury skandynawskiej w miejscowym St. Olaf College. Pisarka ukończyła tam wydział literatury angielskiej, a następnie przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie zrobiła doktorat na Uniwersytecie Columbia. Obecnie wraz z mężem, znanym pisarzem Paulem Austerem, i ich córką Sophie mieszka na nowojorskim Brooklynie.

W roku 1982 opublikowała tom poezji Reading to You. W 1993 roku ukazała się jej pierwsza powieść Na oślep, uznana przez amerykańskich krytyków za jeden z najlepszych debiutów lat dziewięćdziesiątych. W 1996 roku wyszła jej druga powieść, Oczarowanie Lily Dahl, a dwa lata później tom esejów Yonder. Autorka publikuje również w literackich magazynach "The Paris Review" i "Fiction".

Co kochałem
Brak tekstów
Książka autorstwa Siri Hustvedt
Co kochałem
Wydawnictwo Literackie
Format: 145 × 235 mm
Liczba stron: 404
Wydanie: I wydanie
ISBN: 83-7392-143-5
Tłumaczenie: przełożyła Renata
Data pierwszego wydania: dn. 1 listopada 2019 roku

Brak aktywności.