Menu
Gildia Pióra na Patronite
Historia strony

Gildia Pióra

Historia strony

Mam na imię Radek, jestem twórcą strony Gildia Pióra, i chętnie podzielę się z tobą historią jej powstania. Historią od jej pierwszej wersji działającej na studenckim koncie do dziesiejszej strony z wieloma funkcjami.

Studencki projekt

Na zaliczenie przedmiotu na uczelni powstała prosta strona z cytatami zgromadzonymi podczas przygotowań do matury.

Cytaty.w.szu.pl

Przeniesienie strony na darmowy hosting i stworzenie działu Wasze myśli z autorskimi tekstami użytkowników.

Cytaty.info

Rejestracja własnej domeny Cytaty.info i utworzenie miejsca na wiersze i opowiadania.

Cytaty.eu

Eksperyment z nową stroną z cytatami, skupienie się na jakości i weryfikowalności cytatów. Projekt zamknięty.

Portrety

Kolejna przebudowa strony, dodanie działu z książkami i uatrakcyjnienie strony o portrety autorów cytatów.

Verbanent

Eksperyment z wieloma językami, strona zbudowana z intencją migracji cytatów. Projekt zamknięty.

Konkursy

Gruntowna przebudowa strony, dodanie cyklicznych konkursów na stronę, utworzenie konta na Patronite.

Gildia Pióra

Ponowna przebudowa zgodnie z najnowszymi technologiami. Dodanie wielu języków, zmiana adresu strony.

7 stycznia 2004

Uczelniane mury

Studencki projekt

Strona Gildia Pióra ma swój początek w 2004 roku, kiedy w ramach studenckiego projektu wykonałem swoją pierwszą stronę w HTML-u.

Studencki projekt

Naszym zadaniem było stworzenie strony internetowej. Napisałem więc stronę, na której umieściłem kilka słów o mnie. To był pierwszy rok na studiach. Pamiętam, że świeżo po maturze w moim pokoju można było znaleźć mnóstwo materiałów, z których korzystałem, żeby przygotować się do egzaminów. Jedną z takich pomocy był mój zeszyt z cytatami, które gromadziłem z lektur szkolnych, aby przygotować się do egzaminu dojrzałości z języka polskiego.

  • Początek. Z dostępnych mi źródeł, które jestem w stanie zweryfikować, za początek istnienia strony uznaję dzień 7 stycznia 2004 roku.
  • Tylko HTML. Strona wyświetlała cytaty i nic więcej. W ten sposób nauczyłem się podstaw HTML-a, technologii, z której korzystam do dziś, gdy pracuję nad Gildią Pióra.

Po pewnym czasie dodałem też Księgę Gości, która była pierwszym interatkwynym elementem strony. Stronę uzupełniłem też o system oceniania cytatów w skali od 1 do 5. Zajęcia zostały zaliczone, a ja nie przewidywałem wtedy, że z tego projektu powstanie coś więcej.

Zaskakujący obrót spraw.

Dzięki temu projektowi cytaty stały się moim hobby. Wcześniej zbierałem cytaty do swojego zeszytu, aby przygotować się do matury. Po stworzeniu strony WWW z cytatami, chętniej sięgałem po lektury kolejnych książek, aby znaleźć w nich błyskotliwe fragmenty, którymi mógłbym podzielić się na mojej stronie z innymi.

Ta wersja strony na uczelnianym serwerze istniała od 7 stycznia 2004 roku do 23 marca 2005 roku, kiedy rozpoczął się nowy rozdział.

23 marca 2005

Katalog cytatów

Cytaty.w.szu.pl

Kolejne zajęcia na uczelni zmotywowały mnie do tego, aby rozwijać swoją stronę z cytatami. Poza językiem HTML nauczyłem się programowania i baz danych. Wszystko to przydało mi się w drodze do miejsca, w którym powstała Gildia Pióra.

Cytaty.w.szu.pl

To wtedy zmieniłem adres strony z uczelnianego na słowo w najbardziej ogólny opisujący to, co oferowała ta strona, czyli cytaty.

Aby dodać nowe funkcje takie jak wyszukiwarka lub dodawanie cytatów przez użytkowników, potrzebowałem więcej zasobów i uczelniany serwer okazał się niewystarczający. Po raz pierwszy zacząłem pracować z tym, co oferuje hosting:

  • Język PHP. Dzięki stronie z cytatami zaczęłą się moja przygoda z programowaniem. Umiejętność, którą wykorzystuję w swoim życiu zawodowym do dzisiaj.
  • Baza danych. Użycie bazy danych pozwoliło mi na stworzenie katalogu cytatów. Dzięki bazie mogłem skatalogować cytaty według tematów, a także udostępnić prostą wyszukiwarkę.
  • Komentarze. Nowe technologie umożliwiły mi stworzenie systemu komentarzy. Od tej pory każdy mógł skomentować zgromadzone na stronie teksty.

Strona okazała się być popularna na tyle, że wśród odwiedzających znaleźli się chętni do tego, aby dodawać nowe cytaty. Nie byłem sam w swojej pasji do cytatów z książek i aforyzmów.

Wasze myśli.

Wśród dodających nowe cytaty pojawiało się coraz więcej osób, które zamiast cytatów znanych autorów dodawali swoje własne autorskie myśli i aforyzmy. To wtedy pomyślałem, że warto dodać nowy dział na stronie. Okazało się to przełomem. Byłem zaskoczony, jak wielu ludzi chętnie dzieli się swoją twórczością w Internecie.

Darmowy hosting był adresem dla naszej strony od 23 marca 2005 roku do 9 września 2006 roku.

13 kwietnia 2006

Wiersze i opowiadania

Cytaty.info, nowy adres

Nasza strona z cytatami i autorskimi aforyzmami w 2006 roku znalazła nowy adres: www.cytaty.info.

Cytaty.info, nowy adres

Stronę zaczęło odwiedzać coraz więcej czytelników i twórców. W czasach świetności zaglądało tu ok. 30 tys. unikalnych użytkowników dziennie. Coraz więcej osób publikowało też swoje teksty. Okazało się, że wielu spośród nich tworzyło wiersze i opowiadania.

Dlatego nadszedł czas na kolejne działy:

  • Wasze myśli. To tutaj trafiły autorskie aforyzmy, krótkie myśli, angedoty.
  • Wiersze. To odpowiedź dla zbłąkanych poetów, miłośników słowa rymonwanego i białych wierszy.
  • Opowiadania. Każdy, kto z lekkim piórem snuł opowieści, mógł także znaleźć od teraz kąt dla siebie.

Wraz z nowym adresem pojawiła się możliwość założenia konta.

Forum.

Już od pierwszej wersji strony pod nowym adresem www.cytaty.info, istnieje tu także forum, które żyje swoim radosnym życiem do dziś.

Strona doczekała się też nowego layoutu. Nigdy nie byłem projektantem ani specjalistą od designu, ale starałem się zachować czytelność strony i podążać z bieżącymi trendami. Pierwsza wersja strony miała pomarańczowe logo, które sam zaprojektowałem, i była dostępna online przez 6 lat: od jesieni 2006 roku do jesieni 2012 roku.

5 sierpnia 2012

Metamorfoza

Cytaty.info, portrety

Kolejny przełom nastąpił w 2012 roku, kiedy opublikowałem nową wersję strony. Szata graficzna nabrała pastelowych kolorów, a strona doczekała się nowego logo złożonego z połączonych dwóch znaków cytatu.

Cytaty.info, portrety

Wiele z funkcji serwisu pozostało niezmienionych. Ta wersja strony wprowdziła nowoczesny layout, ale doczekaliśmy się też kilku nowości, m.in.:

  • Książki. Trudno mówić o cytatach bez wspomnienia o książkach. To z lektury książek wyłapujemy ciekawe perełki, które trafiają na stronę w postaci cytatów. Ta wersja wyeksponowała ten aspekt.
  • Portrety. Na stronę zaczęły trafiać porterty autorów cytaty, które stworzył Michał Szyksznian. Michał jest szczecińskim artystą, rysownikiem, którego wybitne prace uatrakcyjniły naszą stronę.

Społeczność.

Warto wspomineć, że w tym czasie fanpage strony Cytaty.info na portalu Facebook przekroczył 100 tys. obserwujących.

Bardzo miło wspominam ten czas i pastelowy layout strony. Korzystaliśmy z niego przez ponad 7 lat, od sierpnia 2012 roku do września 2019 roku.

6 września 2019

Nowy silnik

Cytaty.info, konkursy

W 2019 roku nastąpiła ostatnia przemiana strony Cytaty.info. Zmienił się nie tylko wygląd, ale zupełnie przebudowałem jej silnik.

Cytaty.info, konkursy

Rozwój strony był zawsze skorelowany z wyzwaniami, które wnosiła w moje życie praca. Tak było i tym razem, ponieważ ostatnia aktualizacja strony z 2019 roku to skorzystanie z dwóch nowych technologii:

  • Laravel. To gotowe rozwiązanie, tzw. framework, na którym zbudowałem nowy silnik strony.
  • Vue. To z kolei rozwiązanie frontendowy, czyli odpowiadający za wszystkie interaktywne formularze i przyciski, które działają w twojej przeglądarce.
  • Tailwind CSS. Gotowe rozwiązanie, dedykowane pod wygląd strony.

Cieszę się, że to nie koniec mojej drogi w poznawaniu nowych rozwiązań na użytek naszej strony.

Konkursy.

Nowa funkcja, konkursy, stała się nieodłączną częścią strony. Tak jak wiele jej elementów wprowadzonych stopniowo w poprzednich wersjach: wiersze, opowiadania, forum, książki, istnieją na stronie do dziś, podobnie konkursy zostaną z nami.

29 grudnia 2023

Kolejny rozdział

Gildia Pióra

Wiatr zmian powiał w naszym kierunku w 2023 roku. Nowy rozdział to zmiana nazwy Cytaty.info, która już od dawna przestała opisywać to, na czym skupiamy się na jej łamach.

Gildia Pióra

Chęć zmiany nazwy na taką, która bardziej oddałaby charakter strony, zrodziła się w mojej głowie już dawno. Oprócz zmiany nazwy strony na Gildia Pióra, aktualizacja przyniosła kilka nowości:

  • Nuxt. To typowo technologiczna zmiana. Nuxt to kolejne rozwiązanie oparte na używanym już Vue.
  • Wielojęzyczność. Cytaty i książki dostępne są w każdym języku. Możliwość podziwiania tego, jak dane słowa brzmią w innych językach lub w ilu językach została wydana dana książka, to moje marzenie.
  • Reakcje. Nasi twórcy mogą w bardziej ludzki gromadzić informacje zwrotne na temat tekstów, a nasi czytelnicy mogą wyrażać swoje emocje w prosty sposób korzystając z reakcji pod tekstami.

Ta zmiana to coś więcej niż tylko zmiana nazwy strony. To jej kompletna przebudowa.

Strona profilowa.

Autorzy i książki otrzymali w prezencie więcej miejsca na kluczowe informacje: stronę profilową. Do tej pory ta strona zawierała listę tekstów, co utrudniało nawigację i zgromadzenie wszystkich danych na temat autora i książki. Gildia Pióra rozwiązała ten problem.

16 sie 2006 – 3 paź 2016

Odnoga cytatów

Cytaty.eu

Nie powstałaby Gildia Pióra, gdybym kiedyś nie stworzył dwóch innych stron. Jedną z nich jest strona Cytaty.eu. Istniała ponad 10 lat: od 2006 do 2016 roku.

Gildia Pióra

Cytaty.eu to była piękna strona nastawiona na rzetelność zgromadzonych tekstów. To w jej ramach dodając nowy cytat można było podać wiele szczegółowych informacji takich jak tytuł rozdziału książki czy numer strony.

Użytkownicy mieli do dyspozycji jeden notes z ulubionymi tekstami, ale nie mogli dodawać do strony własnej twórczości.

Ciekawą funkcją strony Cytaty.eu była informacja dnia, czyli wzmianka na temat ważnego wydarzenia, albo o urodzinach lub śmierci autora cytatów.

Niestety, strona nie przetrwała próby czasu. Cieszę się jednak, że powstała, bo stała się inspiracją do zrealizowania kilku pomysłów w ramach Gildii Pióra. Tworzenie strony internetowej wymaga pewnego wysiłki, inkubacji, a strona Cytaty.eu znacząco wspomogła ten proces.

16 cze 2017 – 31 sie 2019

Niedoszły następca

Verbanent

Z pewnością nie byłoby Gildii Pióra bez Verbanent.pl. To był ambitny projekt, który pozostał niedokończony z wielu przyczyn, ale na pewno pokazał, którędy należy iść, aby kolejne zostały ukończone.

Gildia Pióra

Nazwa Verbanent powstała ze skrócenia łacińskiej sentencji Verba volant, scripta manent, co oznacza słowa ulatują, pismo pozostaje. Podobnie jak Cytaty.eu, projekt Verbanent został zamknięty, ale tak samo jak tamta strona, również ta była bardzo potrzebna.

Cytaty.eu były lekcją rzetelności i sprawdzania źródeł. Verbanent pozwolił mi eksperymentować z wieloma językami. Powstała wersja strony po polsku, angielsku, niemiecku, hiszpiańsku, włosku, francusku i czesku.

To tworząc stronę Verbanent użyłem też pierwszego tzw. frameworka frontendowego, Bulmę. Czyli gotowego rozwiązania, aby stworzyć wygląd strony z istniejących komponentów. Co prawda docelowo wybór padł na inne rozwiązanie, Tailwind CSS, ale przygoda z Bulmą pokazała, że warto korzystać z gotowych rozwiązań.