21 stycznia 2019 roku, godz. 18:19 19,9°C

Mowa nienawiści - analiza

Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest wydarzeniem, które to według mnie może mieć skutki historyczne i dlatego powinno być jak najbardziej analizowane .

Podczas dyskusji w radiowej trójce na temat mowy nienawiści, padło wiele deklaracji o solennej potrzebie zmian. W tle tych wypowiedzi jednak zdaje się słyszeć oskarżenia które to nie mają za wiele z mową miłości i dlatego wymagają choć krótkiego omówienia .

Po pierwsze śmierć ta nie może i nie powinna mieć wpływu na ograniczanie wolności słowa w Internecie. Bo w intrenecie to, powstało coś co jest wartością nadzwyczajną , wolny przepływ informacji oraz opinii, której to fenomenu zdaje się niewielu dostrzega . Nikt nie ma prawa naruszać tej wartości.

Po drugie nie znamy prawdziwych powodów śmierci prezydenta . Mordy polityczne w współczesnej Polsce są dość częste . Można nawet powiedzieć że trup kładł się gęsto. Petelicki, ks. Zych, Sekuła, Lepper lub świadkowie smoleńscy itp. Obecnie jesteśmy w okresie wyborczym zaś walka polityczna przebrała dość radykalny wymiar , dlatego powinniśmy brać pod uwagę ten aspekt. Jesteśmy krajem post komunistycznym gdzie takie praktyki zapewne zostały we krwi temu lub owemu towarzyszowi. Oczywiście są i inne fakty które sugerują takie prawdopodobieństwo . Ważne jest to że przy takim założeniu faktycznym mordercom przyświecał pewien cel i być może my sami go realizujemy. Takie ogólnopolskie samobiczowanie ma sugerować skrajnie nienaturalną sytuację i być sposobem do odważnych oskarżeń w walce politycznej a nawet kulturowej. Należy założyć że samo spazmatyczne przeżywanie żałoby ( też przez program 3 w radio) jest zamierzone a podkręcanie tej tragedii nawet zlecone np. przez dawną bezpiekę . Mamy wiele współcześnie dowodów na dość odważną działalność ludzi z tamtej firmy. Czyli poznajmy prawdę a potem bijmy się w piersi. Oczywiście należy brać pod uwagę obce wywiady . Ich udział w życiu politycznym Polski też wielokrotnie okazywał bardzo duży.

Po trzecie póki zaczniemy piętnować mowę nienawiści , należy przyjrzeć się zjawisku i poprawnie go ocenić . Tu można podzielić na dwa nurty które wszystko tłumaczą . Pierwszy ma charakter oskarżeń o kradzieże , malwersacje , zdradę narodową , kłamanie , manipulowanie a nawet zbrodnie itp. W drugim przypadku są to pomówienia,- zmyślne podkręcanie znaczeń , budowanie nowych wyrazów które mają dyskredytować i budować totalną negację czyli znienawidzenie , ich cechą wspólną jest nie-merytoryczność lub naciąganie do bólu faktów. Przykłady to kaczyzm lub pislamista które są niczym innym jak zniesławianiem i budowaniem prawdziwej nienawiści w pełnym tego słowa znaczeniu. O ile pierwszy przykład wypowiedzi może mieć charakter gniewu to jednak zarzuty mają pewną merytorykę- uzasadnienie przy drugim sprawa wydaje się oczywista i wyraźnie wynika ze złej woli . Dobrym przykładem jest postawa pani profesor Pawłowicz która to oskarżana jest o mowę nienawiści. Mimo usilnych starań nie dostrzegam takich, jej wypowiedzi są dosadne ale mają uzasadnienie w faktach itp. Sama zaś pani Pawłowicz jest obiektem niezwykłej wręcz nagonki , kto pamięta jak pokazano ją podczas ważnego głosowania gdy jadła . Przemilczano że było niezwykle późno, chyba druga w nocy i że ta praktyka jest częściej udziałem posłanek PO niż PIS. Oczywiście nagonka była grą polityczną która miała zagłuszyć prawdziwy temat tamtego głosowania. Efektem tego zabiegu było szerzenie prawdziwej nienawiści. Wyjątkowo ohydne zagranie .

Po czwarte należy pokusić się o ranking osób znieważanych , dotkniętych mową nienawiści , zniesławianiem czyli osób obrzucanych błotem . Tu należy wspomnieć obecnie głośnego Owsiaka lub Donalda Tuska. Jednak w obu przypadkach są oni oskarżani o konkretne winy jak zatajanie księgowości lub zdradę smoleńską . Tak jak powyżej wspomniałem niezależnie od formy jest to krytyka merytoryczna a zarzuty często jasno określone i dopiero na tej podstawie budowana jest narracja . Jednak oni są daleko poza pierwszą dziesiątką .
Pierwsze- miejsce zajmuje Tadeusz Rydzyk oskarżany i poniżany z niezwykłą wręcz zajadłością . Nagonka na niego jest konsekwentna i stale pełna kłamstw jak choćby legendarny maybach. Człowiek ten nigdy nie żył ponad stan a jego aktywność podyktowana jest czynieniem dobra. Jak budowana szkoła radio , telewizja itp. To on jako pierwszy przełamał monopol PAP-u .
Drugie zajmuje bez wątpienia Lech Kaczyński . Na sześć miesięcy przed Smoleńskiem rozpoczął się nieprawdopodobny akt niszczenia jego wizerunku. Ta akcja trwała jeszcze długo po jego śmierci. W międzyczasie na Krakowskim Przedmieściu odbywały się przerażające sceny z nieprawdopodobną wręcz pogardą wobec ludzi upamiętniających jego pamięć.
Trzecie – Antoni Macierewicz osoba która rozpracowywała dawną bezpiekę i była w tym bezkompromisowa.
Czwarte . wspomniana Krystyna Pawłowicz
Piąte . Jarosław Kaczyński.

Dalej jest długo, długo nic więc nie ma sensu rozwijać tej listy.

Każda analiza obecnej sytuacji musi mieć w sobie choćby te punkty które wskazałem, by obraz całości był jak najmniej zniekształcony.

RozaR Roza
 13 lutego 2019 roku, godz. 18:31

I to by było na tyle :-)

szpiek Mariusz, Belzebiusz
 11 lutego 2019 roku, godz. 22:16

Czy chrześcijanin z wyboru, nie katolik, tylko 50% chrześcijan na świecie to katolicy, który nie chce płacić daniny pod karą więzienia na KK i jego instytucje, oraz wyznający pogląd że o aborcji powinni decydować rodzice, a nie politycy może sobie mieszkać w Rzeczpospolitej Polskiej, czy powinien wyjechać póki władza jest miła?

yestem yestem
 11 lutego 2019 roku, godz. 21:28

RozaR, Ty się chłopie nie denerwuj, gryź kaszankę i obserwuj... bacznie obserwuj, nie łykaj w opakowaniu. :)
Szkoła kosztuje, a ile przynosi dochodu???????
Podobnież poziom oceniany jest nieobiektywnie. ;)
O jakim komunizmie mówisz? Dlaczego każdy ksiądz ma potępiać komunizm? Co taki młody ksiądz może na ten temat wiedzieć? Co wie ksiądz żyjący w socjalizmie? Co wie ksiądz, który miał "okazję" żyć dalej na wschodzie?
Daleko na wschodzie? Ile ofiar ludzkich pochłonął totalitaryzm (to nie komunizm, choć tak Ci się [...]

RozaR Roza
 11 lutego 2019 roku, godz. 18:55

Carolina - owszem płatna ale tez dofinansowywana z datków.
Czy szkoła kosztuje ? I chwała mu za to że ją tworzy.
Ma chętnych i do tego doskonałych absolwentów .
Podobnież najwyższy poziom.

Co do komunizmu - to był przykład że kościół chce czy nie jest i będzie mocno związany z polityką .
Np. Aborcja - tu też kościół nie może być obojętny i z naturalnych względów będzie przeciwko lewicy.
Już chyba prościej się nie da .
Ręce rozkładam - jak muszę ci tak proste sprawy tłumaczyć .
Najlepiej uwierz mi że nie da się kościoła oddzielić od państwa .
Kur..a mać - weterynarzy , myśliwych , górników , nauczycieli nie można oddzielić od polityki a ty chciałaś - kościół .
Carolinko - powinnaś słuchać a na wypowiadanie się jeszcze nie czas .

carolyna Karolina
 11 lutego 2019 roku, godz. 15:26

@RozaR - pros społeczna? Założenie prywatnej szkoły uważasz za działność pro społeczną??? Płatnych wyższych, dobrych szkół mam

y aż nadto .Jakby jeszcze chociaż nauka w tej założonej przez niego szkole była bezpłatna to można by mówic o jakims aspekcie pro społecznym, a tak jest to kolejna maszynka do robienia pieniędzy.
Ja za to od ludzi tego pokroju i takiej funkcji ( księża, zakonnicy i zakonnice) oczekuję bezintesreownej pomocy biednym (co część z tych osób bez pchania się na pierwsze strony gazet czyni), [...]

danioł daniel tomczyk
 9 lutego 2019 roku, godz. 22:10

wybacz, ja jestem chory i się leczę
a ty? co robisz?

RozaR Roza
 9 lutego 2019 roku, godz. 22:08

Danioł - to zupełnie co innego. Odzyskujemy Polskę nie odległy kraj . Mamy obowiązki wobec własnego narodu itp.
Yestem - to chyba właśnie Rydzyk nie ulega amerykanom , żydom , Niemcom ani ruskim.
Odsyłam właśnie do M. Kolbego i jego wskazaniom.
Rydzyk to wielka sprawa - odzyskiwania Polski przez Polaków. Istotne w tej sprawie jest spojrzenie niezależne . Musicie założyć ( choćby spróbować) że wasza niechęć jest sztuczna czyli wykreowana . To nie jest proste ja przekonywałem się ze dwa lata aż w końcu stwierdziłem - CÓŻ ZŁEGO TEN CZŁOWIEK UCZYNIŁ ŻE TAK GO NIENAWIDZĄ ?
Mam tą przewagę że przeszedłem już tą drogę.

yestem yestem
 9 lutego 2019 roku, godz. 21:54

Od budowy szkół, nawet nie byle jakich są inni. Od radia i telewizji również. Kościoły budują wierni, z własnych pieniędzy. Chrystus opiekował się chorymi, uzdrawiał ich. Ja osobiście nie oczekuję od Kościoła żadnej działalności politycznej, ani biznesowej, typu płatne uczelnie, płatne media, płatne ogrzewanie termalne i nie widzę potrzeby łożenia na Kościół (żaden) przez osoby w nim niezrzeszone, a będące obywatelami polskimi.
Rydzyk od Kościoła poszedł jeszcze trzy kroki dalej, jego działalność powinna zostać i kiedyś zostanie sprawdzona, ale musi się zmienić władza, na taką, która nie będzie ulegać ani Rosji, ani Niemcom, ani Amerykanom, ani Izraelowi, ani Watykanowi... Bóg da, jeszcze tego dożyjemy.
Pozdrawiam :)

danioł daniel tomczyk
 9 lutego 2019 roku, godz. 21:27

amerykanie wkraczający do państw islamskich (a było ich jakieś 16-18) też budują drogi, szkoły, szpitale, utrzymują porządek, ale trudno nazwać ich działalność prospołeczną

RozaR Roza
 9 lutego 2019 roku, godz. 19:52

- Działalność Rydzyka jest pro społeczna bo zbudował szkołę ( i to nie byle jaką ) , Kościoły , radio i telewizję. Te aspekty też są ważne jak nie najważniejsze obecnie. Ja osobiście oczekuję takiej właśnie działalności. Nie oczekuję opieki nad chorymi , matkami lub dziećmi . Od tego są inni.

Rozdział kościoła od państwa nie jest możliwy i basta . To proste i nieskomplikowane . Np. Każdy ksiądz musi - ale to musi potępić komunizm. Więc już mamy konflikt i całkowitą ripostę . NIE DA SIĘ !!!!!! amen .

carolyna Karolina
 8 lutego 2019 roku, godz. 13:17

RozaR jakoś nie słyszałam, żeby coś chętnie rozdawał, budował jakieś domy opieki dla smaotnych matek bądź osób strszych etc, za to jakoś tak głosniej jest o płatnych kazaniach wykładach, które organizował w Kanadzie i szkole, z której datki ( podobnie jak datki niewinnych starszych pań myślących jak to było za czasów średniowiecza, że za pieniądze kupią zbawienie)

Nawet gdy dotyczy zakresu odpowiedzialności, to inny jest wzgledem państwa, inny wierzącego względem kościoła.. Prawo moralne to też kwestia [...]

Naja Ela
 7 lutego 2019 roku, godz. 19:34

Klapki na oczach powodują nie tylko spoglądanie w jednym kierunku, ograniczają także widzenia na boki i dostęp światła...

Pozdrawiam serdecznie Autora i Rozmówców :-)))

yestem yestem
 7 lutego 2019 roku, godz. 19:23

Niektórzy są przekonani, że Ziemia jest płaska i nic ich nie przekona, że jest inaczej. :)
To określenie dotyczy nieingerencji w prawa świeckie, w istniejący porządek rzeczy, bo Królestwo jest nie z tego świata i nie miesza się do polityki, ani tym bardziej nie czerpie i nie zamierza czerpać z tego ziemskich korzyści.
Wiara nie ma mieć wpływu na władzę, ma mieć wpływ na to, by wierni podążali w dobrym kierunku.
Chrystus nie biesiadował z cesarzem, z namiestnikiem, w ogóle raczej nie bywał wśród wpływowych tego [...]

danioł daniel tomczyk
 7 lutego 2019 roku, godz. 19:06

właśnie istota faktu, że jesteś o czymś przekonany i nie dopuszczasz możliwości pomyłki stanowi fundament błędu w którym tkwisz

RozaR Roza
 7 lutego 2019 roku, godz. 16:25

Zatem - skąd wiesz że Rydzyk czerpie zyski osobiście ? Ja jestem przekonany że datki przeznacza na cele społeczne .
Co cesarskie oddajcie ... itp. To określenie może dotyczyć np. majątku lub zakresu odpowiedzialności. Ale chyba jest oczywiste że prawo moralne które kreuje wiara ma niezwykle istotny wpływ na władzę. To jest tak oczywiste że nie komentuję twojej wypowiedzi.