10 listopada 2022 roku, godz. 18:02 40,7°C

Czy warto mieszkać w Bieszczadach?

Z pewnością domek w Bieszczadach to marzenie sporej grupy osób. Cisza i spokój, to wartości, które w dzisiejszym świecie są coraz to bardziej doceniane i zarazem coraz to bardziej deficytowe. Jednak czy mieszkanie w Bieszczadach jest dla każdego?

O tym w jaki sposób wyglądają teraz bieszczadzkie szlaki i jakie atrakcje można zastać jadąc w Bieszczady łatwo się przekonać czytając chociażby jeden z artykółów na temat Bieszczad w Serwisie Rzeszów Podkarpackie  https://rzeszowpodkarpackie.com/bieszczady/
Bieszczady, to bez wątpienia jeden z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym region Polski. Niezliczona ilość szlaków turystycznych i innych atrakcji sprawia, że przybywają tu każdego roku ludzie z niemalże całej Polski.
Atrakcje turystyczne tego regionu doceniał także Jan Paweł II jeszcze kiedy był księdzem. Wybierał się z grupami młodzieży na górskie wędrówki właśnie w okolice Bieszczad.
Od tamtej pory w Bieszczadach trochę się zmieniło. Przede wszystkim zaczęło przyjeżdżać tu więcej turystów, ale i szlaki przybrały nieco inną postać. Niektóre zmieniły swój bieg, a jeszcze inne zostały gruntownie odnowione i ulepszone.

Bieszczady jako miejsce do życia
Jednak czy Bieszczady to odpowiednie miejsce do życia? Odpowiedź jak zawsze nie jest tak do końca oczywista i jednoznaczna i z dużą doza pewności można w tym wypadku rzec: To zależy!
Zależy dla kogo. Zatem kto odnajdzie się w tak poi co dzikim jeszcze regionie? Z pewnością osoby starsze mieszkające to od dawna. Te osoby trudno byłoby przekonać do zmiany miejsca zamieszkania. To ludzie wychowani na górskim życiu, którzy po prostu lubią ten styl życia, albo poprawniejszym sformułowaniem byłoby stwierdzenie, że po prostu inaczej nie potrafią żyć.
Kolejna grupa osób, która ma szanse odnaleźć się w świecie w którym wszędzie jest daleko, a marsze po połoninach to codzienność - to osoby introwertyczne i takie które kochają kontakt z naturą. Na które przyroda nie działa rozładowująco na ich wewnętrzne akumulatory, a społeczna potrzeba kontaktu z ludźmi nie wykrzykuje z ich wnętrza czegoś w stylu: Zrób coś ze sobą! Tak dalej nie możesz żyć! 
No dobrze, zatem kto się tutaj nie odnajdzie? Po części odpowiedź została już udzielona powyżej. Mowa oczywiście o osobach silnie społecznych, którzy mają spore potrzeby kontaktu z innymi ludźmi oraz poczucie że są w miejscu gdzie dużo się dzieje.
Równowaga pomiędzy życiem, a odpoczynkiem w Bieszczadach
Zatem rozpatrując trzecią grupę osób, gdzie tutaj jest złoty środek, w jakim stopniu życie w Bieszczadach będzie dla nich odpowiednie? Odpowiedź jest prosta i brzmi: sezonowość. Przyjeżdżając tutaj sezonowo mają okazję sporo zwiedzić, a jednocześnie wrócić tam gdzie na dłuższą metę ich wewnętrzne życiowe potrzeby mają szanse zostać zaspokojone. A raz na jakiś czas złagodzić bolączki życia codziennego, w którym walczą o kolejne pozycje w hierarchii społecznych kręgów, do których w swoim życiu należą. Czy to w pracy, szkole, na uczelni, na spotkaniach koła harcerskiego i wszędzie tam gdzie chcą coś komuś udowodnić, albo po prostu robią coś co ich wyczerpuje ale nie potrafią bez tego żyć.

Helisa Agata
 11 listopada 2022 roku, godz. 16:06

No właśnie, może by tak wszystko pier***nąć i wyjechać w Bieszczady! :)

LR Lila Róż
 10 listopada 2022 roku, godz. 18:43

Bieszczadów, a nie Bieszczad

Zielona Przestrzeń 10 listopada 2022 roku, godz. 19:02

Obie formy są poprawne ;)

Monika M. M.  10 listopada 2022 roku, godz. 20:26

Obie formy są poprawne:).
Pozdrawiam.

LR Lila Róż  10 listopada 2022 roku, godz. 23:12

Akurat nie.

Zielona Przestrzeń 11 listopada 2022 roku, godz. 9:42

"Piękna i słoneczna polska złota jesień nam nastała, czas więc wybrać się w Bieszczady. Jedziemy w Bieszczady, chodzimy, chodzimy i chodzimy, a potem przywozimy sobie pamiątki z Bieszczad… No, właśnie – z Bieszczad czy z Bieszczadów i dlaczego tak, a nie inaczej? Poprawne są obie formy: z Bieszczad i z Bieszczadów (ale tylko: z Karpat, ale tylko: z Beskidów), dlatego że obie są równie często używane i nie ma żadnego językowego powodu, by którejkolwiek z nich dawać pierwszeństwo. Zatem: Hajże na Bieszczady!
Źródło: [SO PWN; SJP PWN; USJP; NSPP; WSPP; Baza CKS]"

Zielona Przestrzeń 11 listopada 2022 roku, godz. 9:47

A tu masz nieco dłuższe wytłumaczenie z polszczyzna.pl, poczytaj: "Bieszczadów czy Bieszczad – przyczyny wątpliwości
Zanim odpowiemy sobie na pytanie, która forma dopełniacza jest poprawna – Bieszczadów czy Bieszczad – warto zastanowić się, skąd w ogóle biorą się wątpliwości. A skoro naszym językiem rządzą reguły, to i w tym przypadku do nich sięgnijmy. Mianowicie cały ambaras w tym, że nazwa tego malowniczego pasma górskiego ma dwie formy: Bieszczad (liczba pojedyncza) i Bieszczady (plurale tantum – zachęcamy [...]

LR Lila Róż  11 listopada 2022 roku, godz. 13:48

Nie z całą.