4 września 2023 roku, godz. 18:26 23,3°C

Strata, jako sposób myślenia – polecam

- Nie zawsze dostrzegamy jak wiele tracimy – chyba nawet częściej -nie, niż -tak.

Piszę tu nie tylko o historii albo życiorysach alternatywnych, ale o faktycznych stratach.

. Dziś o malarstwie, muzyce, filozofii a nawet o technice, które to nie powstały z jednej dość ciekawej przyczyny.

Ano ……….

Czytajcie,- bo strata to tak ogromna, że aż gargantuiczna.

Mowa tu o Konstantynopolu i wielu innych miastach dawnego cesarstwa Rzymskiego – wschodniego.

W 1453 Konstantynopol został zdobyty przez Turków Osmańskich, półdzikich górali a do tego wyznawców Allacha.

W tym to czasie, czyli w okresie późnego średniowiecza w Europie Zachodniej kwitła sztuka i to na coraz lepszym poziomie,- a co było w Bizancjum ? Ano porównywalnie jak nie lepiej,- oczywiście do pewnego casu, bo na strzelisty gotyk już niestety go zabrakło .

Teraz wyobraź sobie czytelniku, jakie to malarstwo przepadło pod tępymi butami muzułmanów a co ważniejsze - bo o tym dziś mowa , jakie nie powstało a na pewno by kwitło.

Zapewne urodziłby się tam niejeden tamtejszy Rembrandt, Michał Anioł lub Matejko. Wyobraźcie sobie skalę strat wszak to tam był wówczas najważniejszy ośrodek cywilizacji.

Wyobraźcie straty w muzyce, architekturze, poezji, filozofii itp. Ogrom piekna, które nas ominęło.

Tu wspomnę tekst o obronie miasta Herberta - oto istota jego przesłania i zachęta do obrony cywilizacji.

Dziś przedstawiciele świata arabskiego przyjeżdżają do Europy i odwiedzają galerie lub podziwiają architekturę sakralną dawnej Francji, zapewne będąc przeraźliwie nieświadomymi, że te dzieła powstały- bo ich tu nie było za co dziękować Bogu oraz dzielnym rycerzom.

Tu należy wspomnieć o pewnym dylemacie czyli o niby tych wspaniałościach cywilizacyjnych świata arabskiego w podbitej Hiszpanii. Tym godnym pożałowania piewcom polecam solidnie puknąć się w głowę i porównać potencjały oraz dorobek obu religii - totalna przepaść.

. Jak dobrze że Hiszpania wyzwoliła się spod ciemnoty ludów pustyni!. JAK DOBRZE! Co świętują hucznie do dziś !

Proponowane przeze mnie przemyślenia prowadzą do jednej prostej konkluzji czyli do obrony cywilizacji – co oznacza całkowity i bezwzględny zakaz rozprzestrzeniania islamu w Europie oraz ograniczanie tej wiary na innych kontynentach .

Np. zamiast walki z ociepleniem klimatu lub jakąś inną pandemią.

Tu po tym tekście pozostaje mi sie pokłonić nieżyjącej już,- wielkiej, genialnej kobiecie - dziennikarce Orianie Fallaci. To wszystko,- dawno temu już powiedziała.

Irracja Grzegorz, Antoni.
 5 września 2023 roku, godz. 21:49

… „ a do tego wyznawców Allacha”… już ten fragment trąci głębokim uprzedzeniem do wszystkiego, co kojarzy się z wyrazem „islam”

… „W 1453 Konstantynopol został zdobyty przez Turków Osmańskich, półdzikich górali”… w 1491 r. Ferdynand II zebrał liczącą ok. 10 000 wojsk armię i rozpoczął oblężenie i odbił Grenadę, która była potężną twierdzą bronioną przez kilka tysięcy muzułmanów… zaraz, zaraz, coś tu nie gra. W 1453 r roku potężni muzułmanie zdobywają Konstantynopol, a 40 [...]

Irracja Grzegorz, Antoni.  5 września 2023 roku, godz. 22:02
Edytowano 5 września 2023 roku, godz. 22:05

... a przy okazji... o rozwoju Islamu blisko wschodniego, czyli tego, który tak bardzo straszy Europę, powiedziałbym, iż zatrzymał się na poziomie XIV-XVI wiecznej Hiszpanii. Tak pod względem społecznym, a zwłaszcza religijnym. To właśnie w Hiszpanii narodziły się organizacje tworzące najczarniejsze karty historii kościoła Katolickiego. To tam postała "inkwizycja", jak i "jezuici". Zresztą, już współczesne nam, "Opus Dei" również powstało w Hiszpanii... To właśnie z Hiszpanią, w dużo mniejszym stopniu z Portugalią, kojarzona jest "konkwista"...

RozaR Roza  5 września 2023 roku, godz. 22:58

Widzę że poruszyłem .....
Gotyk to wyszukana estetycznie oraz zaawansowana technicznie architektura - czyż nie ?
Początki gotyku w Polsce to już 1200 któryś .
Moje pisanie to ocena cywilizacyjna a dokładniej kolosalna jej strata .
Wiara islamu to cofnięcie cywilizacyjne oraz upadek humanizmu.
Możemy zadać sugestywne pytanie, które definitywnie rozwiązuje problem.
Wymień utwory muzyczne średniowiecza w islamie .... 0
W renesansie - 0
Baroku -0
Klasycyzmie -o
Oświeceniu -o
A wymień malarzy w islamie w np renesansie - 0

A czy było średniowiecze , barok lub renesans w islamie - NIE !

A może mieli swoje okresy w sztuce - tak ale tak marginalne że peryferyjna Polska miała znacznie bogatsze niż cały świat islamu razem wzięty.
Niestety - islam to kultura ludów pustyni - silnych ludzi ale półdzikusów .

Irracja Grzegorz, Antoni.  5 września 2023 roku, godz. 23:37
Edytowano 5 września 2023 roku, godz. 23:47

... czy Ty sobie żartujesz, masz mnie za durnia, czy sam się na durnia kreujesz. Równie dobrze mógłbyś pytać o znane islamskie alkohole... publiczna muzyka i taniec jest w religii islamskiej haram (zabroniona). Muzyka (niekiedy oprócz dopuszczalnej muzyki religijnej) i taniec tam należy do sfery intymnej, zmysłowej przyjemności, będącej domeną haremu i małżeństwa. Tak samo rzeźba i malarstwo jest "haram". I nie sugeruj się filmami, bo tam zawsze muzyka i taniec jest pokazywany w kontekście właśnie haremu, ewentualnie "prostytucji". Wierny muzułmanin nie chodzi do klubów czy restauracji z tańcem brzucha. To zarezerwowane jest tylko dla "niewiernych", o ile jest to dopuszczalne w jakimś rejonie islamu...

... może wskażesz mi utwory erotyczne, wymienionych okresów, w literaturze chrześcijańskiej. Bo w islamie i judaizmie jest ich dość sporo, choć się nimi nie chwalą... piszesz o czymś, czego nie znasz, więc się nie ośmieszaj...

RozaR Roza  6 września 2023 roku, godz. 00:01

Niewiele brakowało a obrazoburcy by zwyciężyli i byśmy podążali drogą islamu .
Niewiele brakowało .
Zachwalasz niewolnicze społeczeństwo islamu i równasz je z Europejskim ?
Masz tupet :-)

szpiek Mariusz, Belzebiusz  6 września 2023 roku, godz. 00:28

mi się nie chce pisać, to się wyrecze linkiem https://youtu.be/rtIx8HeDtWc?si=kCbUZdALvxDlgzpG
Skąd on wziął to o budowie atomu, to nie znalazłem źródeł

RozaR Roza  6 września 2023 roku, godz. 10:03
Edytowano 6 września 2023 roku, godz. 10:04

Nie wszystko co powiedział jest prawdą a już przegiął totalnie o mądrych Turkach i ich tolerancji. Są opisy z Turcji celem wykupienia z niewoli. Świat ciemny i okrutny. Obraz zniewolenia i biedy oraz półdzikich pasterzy. Bałkany - kiedyś zamożne tereny do dziś nie mogą nadrobić strat po okupacji Tureckiej. Dobrze że sprostował na koniec,- że taki świat wówczas był - po tym jak obsmarował krucjaty. Krucjaty to przede wszystkim ruch wyzwolicielski. Oczywiście makabryczny i niezbyt udany ale to było wyzwalanie i próba przywrócenia chrześcijaństwa - na WSPÓŁCZESNYM im poziomie . No to teraz dla jasności wyobraźcie jak by wyglądał dziś Konstantynopol gdyby był chrześcijański ? Jak piękna byłaby to metropolia Niczym Rzym i Londyn razem wzięte . Dodać należy że zniesławianie krucjat oraz konkwisty lub inkwizycji jest totalne i natarczywe a wręcz łajdackie - na tym tle wyprano solidnie łby Europejczykom. I z tego co zdążyłem zauważyć przodują w tej krytyce starsi bracia .

szpiek Mariusz, Belzebiusz  6 września 2023 roku, godz. 10:12
RozaR Roza  6 września 2023 roku, godz. 10:37

Wiem wiem - znam temat .
Do dziś na różne sposoby aktywują narody by poszły walczyć - dlatego rozkwitło tyle idei - krucjaty wydają się całkiem mądrą ideą .
Tamten okres jest dla nas kulturowo bardzo odległy i po prostu go nie rozumiemy więc z tą krytyką należy ostrożnie .
Przeciętny Jurand ze Spychowa zapewne popierał krucjaty tak jak przeciętny Schmit popierał faszyzm lub Picasso popierał komunizm - Kto był głupszy ? W tym wypadku oświecony Picasso to super idiota . A więc zachowajmy dystans i nie oceniajmy poprzez współczesny pryzmat. Ale jest coś takiego - że kościół to zło i należy to wałkować np. poprzez film Krzyżacy - Forda - (żyda) A gdy przyjrzymy się to mamy ogromne szczęście że żyjemy w cieniu krzyża na wieży kościelnej. Wielkie szczęście . A jak się nie podoba to zachęcam pomieszkać w dzielnicy muzułmańskiej lub żydowskiej albo wycieczkę do Indii . W mig otwierają się oczy.

Irracja Grzegorz, Antoni.  7 września 2023 roku, godz. 5:33
Edytowano 7 września 2023 roku, godz. 5:58

… tiaaa, tak łatwo, gdy nie zna się tematu i skończyły się argumenty, zacząć atakować„in personam”, zarzucając najgorsze czyny. Ale to nie racjonalizm, lecz bardziej strach przed przyznaniem się do własnych błędów...

... historia Turcji Osmańskiej zaczyna się pod koniec XIII wieku, kiedy to wódz Turków osmańskich Osman I, pod zwierzchnictwem anatolijskich Seldżuków, założył małe lenne księstwo ze stolicą w Söğüt (1299 r). Niecałe sto lat później, „Turcy Osmańscy”, zbliżyli się terytorialnie [...]

Irracja Grzegorz, Antoni.  7 września 2023 roku, godz. 5:51

... "Przeciętny Jurand ze Spychowa zapewne popierał krucjaty"...

... na pewno nie popierał. Choćby dlatego, że tak zwane "krucjaty przeciw ludom północnej Europy" zakończyły się za sprawą Polski. Polska zakończyła te krucjaty, militarnie, rozbijając wojska krzyżackie pod Grunwaldem. Doktrynalnie zaś na Soborze w Konstancji, w 1615 roku... mało kto sobie zdaje dziś sprawę, że Grunwald miał znaczenie nie tylko lokalne, lecz przyniósł skutki dla całej Europy i znanego wówczas świata...

RozaR Roza  7 września 2023 roku, godz. 9:15

Tematem jest islam który okazał się nieporównywalnie gorszym rozwiązaniem dla ludzkości niż Chrześcijaństwo.
Swymi podbojami ograniczył rozwój ludzkości a wiele terenów cofnęło się cywilizacyjnie na wiele stuleci do tyłu. Oczywiście są wyjątki ale tylko w krótkim okresie czasu i powiedzmy lokalnie. Każda epoka ma swoje obyczaje i stosunek do życia ludzkiego więc my tu i teraz mamy ograniczone prawo oceniać bo mamy inaczej ustawione kryteria.
To wszystko co tu udowadniam jest oczywiste i namacalne a jednak trudne do zaakceptowania a nawet dostrzeżenia .
Moim zdaniem jest to efekt manipulacji historią oraz walka z kościołem szczególnie poprzez filmy np. Imię róży lub straszeniem inkwizycją (moim zdaniem pozytywnie działała) Broniła przed podziałem i wojnami. Itp.
Obecne społeczeństwo zostało tak ustawione że choćby miało upadać to nie przyzna kościołowi jego fenomenalnego dorobku. Odsyłam do Oriany
Fallaci.
Ps. Polacy brali udział w krucjatach .

Irracja Grzegorz, Antoni.  7 września 2023 roku, godz. 10:12

… nadużywasz osoby Oriany Fallaci do własnych potrzeb. Po pierwsze, zajmowała się i krytykowała współczesny islam, a więc de facto właśnie coraz popularniejszy jej ortodoksyjny odłam, jakim jest „wahhabizm”. Nie zajmowała się historią islamu, ani tym bardziej samym islamem jako takim. W swoich opiniach próbujesz przemycić pogląd, wmówić innym, iż skoro była przeciwniczką islamu, to musiała być zwolenniczką, a może nawet fanatyczką chrześcijaństwa. A to jest nieprawdą. Sama się określała jako [...]

RozaR Roza  7 września 2023 roku, godz. 10:21

Pozostaje tylko zmienić wiarę :-))

Irracja Grzegorz, Antoni.  7 września 2023 roku, godz. 10:26

... polecam, przyda Ci się taka zmiana... najlepiej na jak najmniej ortodoksyjną, bardziej obfitą w "boże miłosierdzie"...

RozaR Roza  7 września 2023 roku, godz. 10:32

Jestem ateistą .

Irracja Grzegorz, Antoni.  7 września 2023 roku, godz. 11:11

... tym bardziej nie rozumiem tej nienawiści do islamu, jako takiego, i uwielbienia dla katolicyzmu... niedostrzegania rzeczywistego zagrożenia, jakim jest ortodoksja. W katolicyzmie jezuici i opus dei, w islamie wahhabizm i talibizm... to je należy tępić, uderzanie w całe społeczeństwo, jak i same religie, jako takie, przysporzy im tylko zwolenników...

P.S.ja również...

RozaR Roza  7 września 2023 roku, godz. 12:02

Nie uderzam w społeczeństwo - uderzam w system który kształtuje człowieka.
Jeden jest lepszy inny gorszy.
Nie mam nienawiści do islamu ale traktuję jako złe rozwiązanie dla ludzkości ( choć to jeszcze nie przesądzone ) Do tej pory był złem ale w następnym stuleciu może okazać się gwarantem elementarnego rozsądku. Póki co przegrywa na całej linii. Zaś moje prawdziwe przesłanie ma pokazywać i przestrzegać by nie negować filarów swojej cywilizacji - najlepszej z możliwych na tym globie , z której to wszyscy czerpią pełnymi garściami - a im szybciej tym bardziej bogate i rozwinięte staje sie społeczeństwo - Japonia .

szpiek Mariusz, Belzebiusz  7 września 2023 roku, godz. 12:59
RozaR Roza  7 września 2023 roku, godz. 14:32

Już na początku gość mnie rozczarował .
Szerzenie Boga promowanie swej wiary jest uzasadnione - U nas nazywa się to ekumenizm a u nich dżihad.
Jest totalna różnica .
Allach w Koranie nakazuje w sposób wyraźny i zdecydowany nawet obiecuje cuda na kiju za wojnę z niewiernymi .
I nie jest to interpretacja tylko bardzo jasno określona droga .
Ten gościu może interpretować najwyżej swoje buty.

Irracja Grzegorz, Antoni.  7 września 2023 roku, godz. 14:59

Dżihad - pojęcie to istniało na długo przed pojawieniem się Islamu, na terenach zamieszkałych przez Beduinów. Oznaczało ono głównie opiekę nad rodem, troskę o rodzinę, walkę o przeżycie. Wraz z pojawieniem się religii islamskiej zostało ono przetransponowane na grunt religijny...

Islam Arabski
od V do XII-XIII w. n.e. - po transpozycji pierwsze odniesienie dżihadu było do duchowości i mistyki. Oznacza on wszelki rodzaj wysiłku zmierzający ku bogu. Była to walka z pokusami, z samym [...]

RozaR Roza  7 września 2023 roku, godz. 15:35

Jak zwał tak zwał - W Koranie zapisane - JEST .

Irracja Grzegorz, Antoni.  7 września 2023 roku, godz. 15:51

... prawo abrogacji (poprawiania słów Boga) uznawane jest tylko w wahhabizmie...

RozaR Roza  7 września 2023 roku, godz. 20:40

To im Bóg w tym Koranie tylko żartował ?

Irracja Grzegorz, Antoni.  7 września 2023 roku, godz. 20:45

... a jednak jesteś kryptokatolikiem...

RozaR Roza  7 września 2023 roku, godz. 20:50

Być może - ale potrafię krytykować też swoich a nawet przeklinać ich :-)

szpiek Mariusz, Belzebiusz  7 września 2023 roku, godz. 20:57

Wracając do wypowiedzi Martina Lechowicza, to trudno się z nim nie zgodzić, że tam, gdzie pojawia się obecny Islam, tam, o ile nie ma ropy, to panuje bieda, np. taka Indonezja - zanim była pod wpływem Arabii Saudyjskiej, zaliczano ją do azjatyckich tygrysów, a teraz ?
Ciekawa jest też historia jak to się stało, że w Indonezji główną religią jest Islam.

Irracja Grzegorz, Antoni.  7 września 2023 roku, godz. 21:05

... po prostu, katolicy się spóźnili... dotarli dopiero w XVI wieku, prawie sto lat później niż muzułmańscy kupcy z Indii...

szpiek Mariusz, Belzebiusz  7 września 2023 roku, godz. 21:57

Indonezja była długo kolonią Holenderską. Są opinie, że Holendrzy uznali Islam za najlepszą religię dla swoich koloni

Irracja Grzegorz, Antoni.  7 września 2023 roku, godz. 22:01

... ciekawy pogląd... a pierwsi byli tam Portugalczycy...

szpiek Mariusz, Belzebiusz  7 września 2023 roku, godz. 22:17

Tak, po wojnie Holandii z Hiszpanią, z którą Portugalia była w unii personalnej, holenderscy kupcy wzięli sprawę w swoje ręce

RozaR Roza  7 września 2023 roku, godz. 23:03

Indonezja islamska - ciekawa historia - przyznam że kiedyś miałem sprawdzić - ale niestety .... nadal nie znam genezy .
Wszystkie tygrysy azjatyckie to efekt ekspansji osiągnięć cywilizacji łacińskiej - oczywiście to uogólnienie .