20 września 2022 roku, godz. 13:54 15,5°C

ORATORIUM MESJASZ(recenzja koncertu)

Kolejne Superwydarzenie Muzyczne w Sali Koncertowej Cavatina Hall. Najsłynniejsze dzieło Jerzego Fryderyka Haendla wykonali muzycy Orkiestry Barokowej im. Jerzego Filipa Telemanna pod kierownictwem Mistrza Piotra Sadowskiego. Chóry: Pro Arte et Musica i Chór Kameralny Ad Libitum. W partiach siłowych zaśpiewali: Agnieszka Bochenek -Osiecka - sopran, Agata Witek - alt, Michał Borkowski - tenor, Marcin Wolak - bas.

Oratorium Mesjasz, to w dzisiejszych kategoriach hit muzyki poważnej. Słynne Hallelujach, to jeden z najbardziej wpadających w ucho motywów tego rodzaju muzyki i moim zdaniem wszelkiej muzyki. Zawsze marzyłem, aby usłyszeć Oratorium Mesjasz na żywo i wreszcie dzięki ludziom odpowiedzialnym za zapraszanie muzycznych gości w sali koncertowej Cavatina Hall, mogliśmy przeżyć tak cudowne chwile. Niesamowite przeżycie muzyczne. Żyje się dla takich wielkich uniesień.

Hallelujach wytworzyło u ludzi pewien wzorzec postępowania w czasie jego wykonywania przez chór i muzyków orkiestry. Stało się to za sprawą króla brytyjskiego Jerzego II, który podczas wykonywania tego fragmentu Oratorium Mesjasz wstał z miejsca i w ekstazie podziwu dla geniuszu utworu słuchał go na stojąco. Od tego czasu wszyscy Brytyjczycy słuchają Hallelujach na stojąco. Słuchacze w Cavatina Hall w dniu 18 września 2022 roku uczynili tak samo, choć moim zdaniem, gdyby Król Jerzy II klękną wtedy, to jego reakcja wcale nie byłaby przesadzona.

My zrealizowaliśmy kolejne piękne marzenie, które stało się faktem dla naszych uszu za sprawą wielu dobrych ludzi, którzy kochają muzykę w Bielsku-Białej i województwie śląskim.

Muzycy nie zagrali, a śpiewacy nie zaśpiewali całości Oratorium Mesjasz, bo pewnie spędzilibyśmy w Cavatina Hall ponad cztery godziny.

Napiszę, że jeżeli gdzieś zobaczycie na plakacie zapowiedź tego arcydzieła, to nie żałujcie pieniędzy na bilety i czasu na słuchanie i przeżywanie tych słów, tej muzyki, dajcie się ponieść emocjom i wzruszenia, przeżyciom mistycznym nawet. Oj warto!

Tutaj pojawią się opinie do tekstu autorstwa fyrfle, gdy tylko ktoś skomentuje tekst wyświetlony na tej stronie.