Menu
Gildia Pióra na Patronite

UCZCIWY CZŁOWIEK(recenzja filmu)

fyrfle

fyrfle

Jedna z bohaterek filmu mówi, że w Iranie uciskasz albo jesteś uciskany, innej opcji życia nie ma. Nie ma miejsce na uczciwość, na prawdę, na soje zdanie, bo prawem i prawdą systemu jest hipokryzja, pieniądz, ucisk, którego przykrywką jest prawo religijne i prawo świeckie, wynikające z tego kościelnego, ale generalnie rządzi ten silniejszy, ten z pieniądzem, poparciem władz religijnych i świeckich. Więc jednostka albo podporządkuje się i uczestniczy, albo jest prześladowana izolowana lub nawet niszczona. Może więc uciec, żyć na marginesie, zginąć albo rozpychać się w systemie stając się pełnoprawnym elementem zła.

Bohatera filmu prześladuje korporacja i jej siepacz, który zatruwa jego i jego rodziny życie, bo korporacja chce przejąć jego ziemię, jego żona musi wyrzucić ze szkoły innowierczynie, która nieopatrznie powiedziała o swojej innej od muzułmańskiej wiary. Prześladuje go policja religijna i obyczajowa, która chce w jego domu znaleźć nielegalnie produkowany alkohol z arbuzów, co też jest ciężkim wykroczeniem przeciw systemowi, ale nasz bohater umiejętnie chroni swój produkt i chodzi go nielegalnie pić do groty z gorącym źródłem wody, zastanawiając się tam, jak daleej postępować w swoim piekielnym życiu.

Decyduje się unicestwić adwersarza, co będzie miało dla niego zaskakujący finał. Kolejny film o tym, że jednostka jest skazana na walkę z systemem, że czasem heroizmem zmienia ten system, że czasem jego walka wynosi go na piedestały tego systemu, ale musi zapomnieć o swoich ideałach jak uczciwość czy sprawiedliwość. Są kraje po prostu gdzie dobro nie może istnieć poza wewnętrzem człowieka i pisaniem do szuflady.

Film w szerszej perspektywie stawia pytania o historię ludzkości i mówi, że bezsilność rodzi gniew, bunt, gwałtowność, a więc rewolucje : francuska i październikowa nie wzięły się znikąd. Dziś Kościół katolicki ma pretensję do jakobinów, że tak krwawo i bestialsko obeszli się z klerem i szlachtą francuską, ale było to konsekwencją setek lat ciemiężenia i codziennej eksterminacji zwykłego człowieka przez Kościół Katolicki i klasy panujące oraz ciemiężycielsko wyzyskujące. Dlatego gilotyna cięła jak główki kapusty głowy dzieci, a Francuzi do dziś nie ufają Kościołowi, bojąc się go jak ognia, woląc tęczowość i śniadość, chcąc nie chcą stając się dyktaturą nowych totalitaryzmów.

Dziwny system w tym Iranie, niby wszystkich wszyscy uciskają, ale generalnie wszyscy mają się dobrze - są zamożni, mają rodziny, normalnie żyją - wystarczy się nie wychylać i przykładać rękę do każdego zaproponowanego przez decyzyjnych ludzi zła i żyje się na dobrym poziomie materialnym, a sumienie można zabić, wystarczy przymknąć uszy na nauki duchownych, nie brać do serca treści Koranu, treści uczonych w szkole - wiedzieć, że życie jest życiem, a opowieści brodatego proroka i jego następców są tylko dla władzy lub wręcz nie wiadomo po co są, ale po co się zastanawiać, a jak się chcesz zastanawiać to wyjedź z Iranu.

W filmie bardzo dobrze pokazane są kobiety, wręcz jako tak samo mądre, inteligentne, przebiegłe i wojownicze jak mężczyźni. Prowadzą swoje gry i starają się zza kulis sterować patriarchalnym światem. Są wykształcone, oczytane, mają władzę i swoje wiedzą, umiejąc lawirować w mętnych wodach systemu.

Bardzo bolesny film i bardzo przygnębiający, bez muzyki, która jakoś by łagodziła to co dzieje się na ekranie. Raczej szare zdjęcia i czarne muzułmańskiej rzeczywistości też dołują, a kolorowe są tylko ryby, więc i one są wymordowane - ma być czarno biało w islamie, co razem daje szarość i jakoś tak nam się oglądając i dyskutując o filmie podsumowało, że przecież treść filmu to tak naprawdę Polska i Polacy...

Uczciwy Człowiek
reżyseria i scenariusz Mhammad Rasoulf
Produkcja Iran
W rolach głównych: Reza Akhlagirad i Soudabeh Beizaee

297 598 wyświetleń
4773 teksty
34 obserwujących
Nikt jeszcze nie skomentował tego tekstu. Bądź pierwszy!