4 stycznia 2022 roku, godz. 21:57 4,0°C

04.01.2022r.(wtorek)

Powoli gasną ognie witające Nowy Rok 2022. Dosłownie, bo gdzieniegdzie wciąż rozbłyskują kolorowe kuliste rozgwieżdżenia. Czemu tak jest? Nie wiem i chyba wiedzieć nie chcę.

Życie tymczasem galopuje i wszystko dookoła prosi się, aby zwrócić uwagę. Poświęcić mu kilka myśli, nawet kilka zdań. Co wybrać?

Może pozostanę u początku swoich przemyśleń. Tego, co najbardziej mnie zaintrygowało. Jestem pasażerem transportu publicznego, więc kiedy rano wsiadam do piątki, aby dojechać na przykład do lekarza, który przyjmuje w mieście powiatowym, to co mam robić? Pewnie powinienem wcześniej kupić gazetę i czytać szpalty, albo chociaż tytuły. Może powinienem włożyć sobie słuchawki do uszu i słuchać Annie Lenox? Może powinienem patrzyć przez okno i pilnie studiować krajobraz, aby nie przegapić żadnej z kapliczek maryjnych, krzyży, figur świętych, kościołów, a nie przegapiając ich, za każdym takim miejscem robić krzyż na twarzy i klatce piersiowej, jak to robią inni pasażerowie, niektórzy pasażerowie. No właśnie. Dochodzimy do sedna. Już wprawny czytelnik wie, czym się zajmuje, przeważnie stojąc w piątce, żeby lepiej widzieć. Gapię się na ludzi.

Gapię się na ludzi i wyłapuje przeróżniste ciekawostki ludzkie. I tak babki 70 +. Mają darmowe bilety i rano jeżdżą do miasta powiatowego gromadnie. Mnie zastanowił ich ubiór i wyposażenie. Adidasy, gruby dres, kurtka, gruba czapka lub moherowy beret i wózek na zakupy na dwóch kółkach. Przez kilka godzin przemierzają miasto, bo mają już upatrzone kąski i promocje w sklepach. Potem, gdzieś około 9.30 zaczynają objuczone zdobyczami wracać do domów. Ich łupem, zauważyłem, padają nie tylko markety i dyskonty. Ale są to też butiki odzieżowe i owocowo-warzywne. Skąd to wiem? Bo też ich słucham w piątce, jadąc w tę i w tamtę, a potem curig.

Co to jest klasa średnia? Temat podjął portal Wirtualna Polska. Piszą, że jednym z kryteriów jest wykształcenie wyższe i zdolność do wyższych celów kulturalnych. Sprawdziłem co to są te cele kulturalne i wychodzi na to, że jest to zdolność do korzystania kultury i tworzenia tej kultury. A czym są wyższe cele kulturalne? Tego nie doczytałem, ale może lepiej po prostu nie wiedzieć, gdyż spodziewam się, że muszą to być cechy ludzkie, których się domyślam, a których w ludziach nie cierpię.

Drugim kryterium jest kryterium dochodowe. Trzeba mieć na dwoje trzy tysiące netto, aby być polską klasą średnią, co w warunkach Europy Zachodniej i tak oznacza chyba ubóstwo. Nawet nie wiem czy nie jest to skrajna bieda. Ale tak jak pisałem. Dzisiaj w Polsce urzędnik, często na kierowniczym stanowisku, zarabia około 800 Euro netto. Generalnie więc jest bieda i jesteśmy państwem, w którym jest, jak jest, jak napisał Paweł Kukiz. Warunki życia nie sprzyjają spokojowi, stabilności, zdrowiu i dlatego ludzie decydują się często na oszustwa, złodziejstwo i emigrację.

Pora w tym miejscu na życzenia dla Administratorów Cytatów i Wszystkich Tutaj Piszących oraz Czytających. Życzę Wam w 2022 roku po prostu szczęścia. Czym jest według mnie szczęście? To kochanie drugiej osoby, która nas też kocha, z którą chcemy przeżywać rozkosze duchowe i cielesne. Być z nią cały czas. Dla której, aby być razem z nią, to zrezygnujemy z kariery i oddalenia. Z którą sobie będziemy żyć za tyle ile razem zarabiamy tutaj w Polsce. Na którą cały czas czekamy w pracy i tęsknimy do powrotu do domu, aby być razem. Razem jeść, razem gotować, razem rozmawiać, po prostu być ze sobą, cztając książki, czy oddając się innym pasjom i naorawdę nie potrzebujemy nikogo już innego, bo mamy swój rytm, swój taniec życia.

Zakończę dzisiejsze rozważania wiadomością tragiczną, która mnie przed chwilą przybiła. Zmarł Andrzej Nowak, legendarny gitarzysta TSA. Byliśmy na koncercie jego zespołu ledwo w 2019 roku. Miał tylko 62 lata.

Tutaj pojawią się opinie do tekstu autorstwa fyrfle, gdy tylko ktoś skomentuje tekst wyświetlony na tej stronie.