9 października 2021 roku, godz. 11:48 6,3°C

/z zapisków warsztatowych/

Postać literacka nie może być tworem dwuwymiarowym albo, co gorsza, jednowymiarowym. Płaskie, nudne, postaci, pozbawione życia, z reguły są oparte na prostych schematach. Trudno jednak stwierdzić, w jaki sposób stworzyć dobrą postać. Z pewnością jednym z narzędzi jest tutaj rys psychologiczny. Tworzenie postaci literackiej, to nie tylko to, co dzieje się w książce. To praca o wiele bardziej złożona. Otóż, każda postać, jak też każda osoba posiada swoją historię życia - biografię, a w niej wydarzenia, które ukształtowały osobowość. Tak samo, jak w przypadku żywego człowieka często nie jesteśmy w stanie poznać nawet skrawka jego historii, tak również w przypadku postaci literackiej, spora część historii jej życia znajduje się poza tym, co w książce, jednak powinna być obecna w procesie twórczym, dobrze przemyślania, a przede wszystkim posiadać pewne punkty zaczepienia, jak konkretne zdarzenia, które w ten, czy inny sposób odbiły się na postaci.

Bardzo ważne jest tworzenie opisów własnej książki, wydarzeń, a przede wszystkim - umiejętność zadawania pytań, tworzenia kwestii spornych, które następnie należy rozwiązać poprzez warsztat, ale też ciekawy pomysł, przemyślany.

Opis własnej książki może być równie złożony, co sama książka, powinien jednak posiadać pewne elementy, których książka nie posiada. Powinien posiadać elementów o wiele więcej oczywistych, prostych, a nawet banalnych, z perspektywy książki takich, które stanowią dopowiedzenie, jednak z perspektywy opisu są bardzo szczegółowym konceptem.
Trzeba też mieć jakiś cel albo zamiar, w tym co się pisze, często w tym, co chce się poprzez książkę przekazać i umieć wcielić ten przekaz w postaci i wydarzenia, tak, by stanowiły jedność a ich wspólna relacja wydawała się zupełnie oczywista i naturalna.

Tutaj pojawią się opinie do tekstu autorstwa Jacob_Filth, gdy tylko ktoś skomentuje tekst wyświetlony na tej stronie.