12 lutego 2023 roku, godz. 19:23 47,5°C

Języki a typy myślenia

Język, jako część kultury, ma wpływ na sposób myślenia i postrzegania świata, co może wpłynąć na rozwój osobowości i poglądów. Badania pokazują, że ludzie mówiący różnymi językami mają tendencję do myślenia o świecie w różny sposób. Na przykład język chiński ma strukturę bardziej złożoną niż języki zachodnie, co może prowadzić do podejścia do problemów w sposób bardziej holistyczny. Podobnie, języki germańskie i słowiańskie mają tendencję do używania słów związanych z hierarchią, co może wpłynąć na sposób myślenia o władzy i relacjach społecznych. Język ma również wpływ na rozwój kulturowy, w tym na rozwój literatury, poezji, muzyki i sztuki. W ten sposób język może kształtować i przekazywać wartości i tradycje danej grupy kulturowej, co może wpłynąć na kształtowanie tożsamości i osobowości. Poprzez język uczymy się nawyków myślowych i sposobów wyrażania siebie, co ma wpływ na nasze postawy oraz podejmowane decyzje. Jednak warto zauważyć, że wpływ języka na rozwój osobowości jest jednym z wielu czynników, które kształtują nasze życie i jednostkowe doświadczenia. Ponadto, wpływ języka na myślenie i osobowość jest bardzo subtelny i złożony, a różnice między językami są często związane z licznymi czynnikami, takimi jak kultura, religia, geografia czy historia danej grupy społecznej. Nie ma jednoznacznych dowodów naukowych na to, że dany język lub grupa języków determinuje określony typ myślenia. Jednakże, istnieją pewne badania i teorie, które sugerują, że różne języki mogą mieć wpływ na sposób, w jaki myślimy. Poniżej przedstawiam orientacyjne przyporządkowanie niektórych języków do typów myślenia, ale należy pamiętać, że nie jest to pełna lista, a wpływ języka na myślenie jest znacznie bardziej skomplikowany.

1. Języki germańskie i anglosaskie (np. angielski, niemiecki) są często kojarzone z myśleniem analitycznym i logicznym.
2. Języki słowiańskie (np. polski, ukraiński) są często kojarzone z myśleniem syntetycznym, globalnym i koncepcyjnym.
3. Języki arabskie są często kojarzone z myśleniem strategicznym, kreatywnym i empatycznym.
4. Języki chińskie i japońskie (np. mandaryński, japoński) są często kojarzone z myśleniem abstrakcyjnym i intuicyjnym.
5. Języki łacińskie (np. włoski, hiszpański) są często kojarzone z myśleniem emocjonalnym i ekspresywnym.

Warto jednak pamiętać, że wpływ języka na myślenie jest subtelny i złożony,
a jednostki z różnych kultur mogą mieć różne style myślenia niezależnie od języka, którym posługują się na co dzień.
(Chattie)

Victoria Angel
 22 marca 2023 roku, godz. 10:57

W głowie mi się zakręciło od tego co napisałeś, ale ciekawe. :-)))

one drop for all Eliza
 12 lutego 2023 roku, godz. 23:54

wedlug Tibetanskiego nauczania to najlepszym lekarstwem na demencje i Alzheimera jest nauka jezyka obcego

oszi3 13 lutego 2023 roku, godz. 00:42

Są osoby, które mają dar lingwistyczny, ale nie ma to, jak język ojczysty. Polakiem trzeba się urodzić, a po samym akcencie można zorientować się w narodowości. Osoba z 'alzheimerem' raczej zbyt wiele się nie nauczy, ale myślę, że każdy trening w tym przypadku może spowolnić proces choroby.

one drop for all Eliza  25 marca 2023 roku, godz. 19:40

Polakiem sie urodzilam a mam akcent francuski, a osoba z Alzheimerem moze sie wyzbyc choroby zaczym nastapi poprzez wczesne uczenie sie albo przebywanie z osoba, ktora mowi innym jezykiem.

Naja Ela
 12 lutego 2023 roku, godz. 21:17

Brakuje języka migowego i obecnie wszechpanujacego języka znaków..., którego częste używanie zamiast słów powoduje problemy ze zrozumieniem oraz formułowaniem wypowiedzi. Nie mówiąc już o wyrażaniu uczuć i emocji.

oszi3 13 lutego 2023 roku, godz. 1:01

Zgadza się, ale jest bardzo wiele różnych form komunikacji, których uczymy się w dzieciństwie lub później. Każda forma komunikacji ma swoje wady i zalety.