Zobacz wszystkie książki autora Boris Cyrulnik
 25 sierpnia 2019 roku, godz. 16:01  6,3°C

Jeszcze inny lew, "posunięty w latach i opłakujący swe dawne wyczyny", opowiedział, jak to, gdy był dzieckiem, matce jego, która nagle zachorowała, zabrakło sił, żeby mu zapewnić poczucie bezpieczeństwa. "Nieszczęśliwy, opadający z sił, smutny i przybity mały lew", przestając się bawić, nie zdążył nauczyć się, czym jest socjalizacja. Za każdym razem, gdy wchodziło w grę współzawodnictwo, zaczynał się trząść, a pewnego dnia nawet, znajdując się blisko zranionej gazeli, nie ośmielił się do niej zbliżyć, ściągając na siebie pogardę swych braci - łobuziaków.

 23 sierpnia 2019 roku, godz. 15:43  6,3°C

Każde wspomnienie zapisane było w jej mózgu na kształt płaskorzeźby wyrytej na glinianej tabliczce. Jednakże istotą chimery jest właśnie to: każdy element jest prawdziwy, co nie przeszkadza pracy wyobraźni.
Coś, co jest w częściach prawdziwe, jako całość fałszywe, a jednocześnie spójne - być może właśnie to charakteryzuje ludzkie wyobrażenia i jednocześnie tłumaczy, dlaczego wszystkie nasze teorie są doraźnie prawdziwe, lecz ostatecznie fałszywe, mimo że ich źródłem są informacje dotyczące rzeczywistości.

 19 sierpnia 2019 roku, godz. 20:29  12,0°C

Badacze, którzy eksperymentują na zwierzętach, pozwalają sobie przeprowadzać badania nad ich mózgiem, ponieważ te żywe istoty nie są ludźmi. Nie mają duszy, można więc bez skrupułów wyciąć im kawałek mózgu, umieścić tam elektrody lub wpuszczać substancje toksyczne. Następnie naukowcy stosują wyniki badań do ludzi, jak gdyby zwierzęta mimo tych różnic były takie same jak my!

Boris Cyrulnik

Autor cytatów

2019-08-20, godz. 15:33

wojtekp skomentował(a) tekst Gdyby lew umiał [...] autorstwa Boris Cyrulnik

2019-08-19, godz. 22:36

silvershadow skomentował(a) tekst Badacze, którzy [...] autorstwa Boris Cyrulnik