Mateusz Piecki Schizoidalny Mateusz Piecki
 29 maja 2016 roku, godz. 00:13

Gdzie przeczę?? :) wiesz co?? Lepieej idź, racja, skoro ryje Ci to główkę.....

Emilia Szumiło Emilia
 28 maja 2016 roku, godz. 22:40

Robisz siano i sam nie wiesz czego chcesz. Zaprzeczasz nawet własnym słowom. Prawdziwa schiza. Idę stąd.

Mateusz Piecki Schizoidalny Mateusz Piecki
 28 maja 2016 roku, godz. 21:38

Emilia, nie bardzo. Jaka pewność, że stworzył duszę człowieka na jego podobieństwo?. Skąd to wzięłaś?. A więc na swoje podobieństwo stworzył człowieka , który się gniewa, mści, zabija. To ma nawet wtedy sens, bo w biblii bóg jest często przedstawiany jako gniewny, ten, który kazał pomścić izraelitów na mandianitach i egipcjanach. I dużo by wymieniać.. bardzo często się czyta w biblii o morderstwach zleconych przez boga, lub sam bóg zabija hiobowi dzieci i żonę. Odpowiedz jest prosta. Człowiek pisząc tę [...]

aloesia Alicja
 28 maja 2016 roku, godz. 21:27

A co jeśli Bóg nie był biały i to czarny został stworzony na jego podobieństwo ?

Emilia Szumiło Emilia
 28 maja 2016 roku, godz. 21:14

Odpowiedź do myśli?
Bóg stworzył, człowieka, czyli de facto jego duszę na swój obraz i podobieństwo, a do tego w prezencie podarował mu ciało fizyczne. Każdemu człowiekowi inne. Wystarczy?

Mateusz Piecki Schizoidalny Mateusz Piecki
 28 maja 2016 roku, godz. 21:09

Koniec w końcu.. i tak nie dostałem odpowiedzi na moją myśl

Emilia Szumiło Emilia
 28 maja 2016 roku, godz. 18:20

Mentosie, wróć do lektury. Biblia kilkakrotnie podaje kolor skóry ludzi. Czasami dokładnego ich wyglądu. Stąd próba wykluczenia ich w stosunku do Adama. Nie będą wracać do lektury, aby sprawdzić czy na pewno jest tam informacja, iż jako pierwszy czarny, rudy itd, czy była to jedynie interpretacja treści. Jakby nie było, rodowody są w Księdze bardzo popularne. Wystarczy więc znać czyjś rodowód, pochodzenie, kilka dodatkowych informacji, aby uzyskać hipotetycznie "rysopis". ;) To tak w dużym uproszczeniu. Wiadomo, że nie ma w tym dokładności, ale jedynie oparte na treściach hipotezy.

Emilia Szumiło Emilia
 28 maja 2016 roku, godz. 18:16

Mateuszu, nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi, ale spróbuje to wytłumaczyć inaczej, w punktach, jednocześnie odpowiadając na podniesione przez Ciebie kwestie. /wymusiłeś pisanie ;) /

1) Biblia jest Pismem Świętym uznanym przez wszystkie religie chrześcijańskie. Mimo to istnieje pomiędzy nimi podział na akceptujących ją w całości, tylko częściowo, lub z dodatkiem. I tak:
Kanon Katolicki posiada 46 ksiąg Biblijnych. Powstała później religia Prawosławna i jej odłamy uznają za święte 49 ksiąg, a wyznanie Protestanckie [...]

Mentos Damian
 28 maja 2016 roku, godz. 17:28

Nie, nie i nie. Nie jest to żadna logika, w Piśmie nie jest opisane tworzenie innych "ras" - chyba, że w apokryfach, które są zwykłą herezją - i nigdzie Adam i Ewa nie są wspomnieni jako biali, ba, nie jest wspominany chyba niczyj kolor skóry.

Masz rację, nie ma również nic o nieśmiertelnej duszy. Jest to jednak prosty wniosek z faktu, że Bóg stworzył człowieka zarówno do życia doczesnego jak i wiecznego, "dusza" jest po prostu formą wieczności człowieka.

I odradzam czepianie się mojego toku myślenia, bo to wskazuje na brak argumentów i desperację.

Mateusz Piecki Schizoidalny Mateusz Piecki
 28 maja 2016 roku, godz. 14:15

Emilia , jeśli nie bierzesz swojej księgi "na serio" , treści ,które ona przekazuje i nakazuje jak powinno się żyć, by zdobyć życie wieczne, to w takim razie na czym opierasz swoją wiarę w życie wieczne? Trzeba interpretować właśnie i badać tę księgi, jak każde inne. Na tym polega nauka. Jak inaczej mamy rozumieć Biblię jeśli jej nie interpretujemy ? No jak rozumieć ? Wnioskuję, że według Ciebie najleppiej jest nie rozumieć, nie dążyć do zrozumienia. Tego właśnie chcą manipulatorzy religijni, którzy czerpią na tyn korzyści z takich ludzi. To oni powtarzają, że nie musicie niczego rozumieć. W takim razie nie musisz rozumieć w jaki sposób rodzą się dzieci, skąd się biorą różne choroby, bo po co......po prostu żyjmy niczego nie musimy badać nie? A potem miejmy pretensje sami do siebie :) że nie rozumiemy czemu takie rzeczy na świecie się dzieją. Biblia to nie poezja czy proza.. to przecież wytyczne zasady, według których człowiek powinien żyć, tak jak przykazania, czyż nie?

Emilia Szumiło Emilia
 28 maja 2016 roku, godz. 13:54

Eliza piszesz, że nie wierzą. Zależy co masz na myśli, ale faktycznie Biblia jest księgą mądrości, spisana "dla naszego pouczenia", ale nie można jej czytać dosłownie jak księgi historycznej czy też encyklopedii. Czytamy ją jak mądrą poezję, czy też wybitną prozę.

Mateusz Piecki Schizoidalny Mateusz Piecki
 28 maja 2016 roku, godz. 13:40

Eliza popieram

one drop for all Eliza
 28 maja 2016 roku, godz. 5:16

na bibli sie nie znam, czytalam jedynie rozne wyrywki
ale po pytaniach i rozmowach z ksiedzami, wnioskuje jedynie, ze nie wierza
chociaz jest to dobra ksiazka z moralami, jezeli komus ich brakuje

odnosnie mysli:
moze nalezy zwrocic uwage na troche bledsze zabarwienie skory wewnatrz dloni i pod stopami - te czesci ciala sa najmniej narazone na oddzialywanie Slonca, dlatego tez nie moga fotosyntezowac witaminy D, i wiec nie sa zabarwione melnina czy tez karotenem

chyba najlepiej jest pomiksowac metafory
i sie odnalezc w nowej dyskusji

(sorry za brak polskich ekstra liter)

Emilia Szumiło Emilia
 28 maja 2016 roku, godz. 4:14

Zgadzam się z mentosem. Biblia nie podaje koloru skóry Adama i Ewy, tym bardziej nie twierdzi, iż byli białymi ludźmi. Podaje informacje, iż nie byli ani czarni ani rudzi. Przedstawia również inne dane, które pozwalają wnioskować, iż mieli śniadą karnację, czarne włosy, brązowe lub piwne oczy. Dzisiaj, z godnie z danymi encyklopedycznymi, pomimo jaśniejszej karnacji, z pewnością zaliczono by ich do rasy czarnej.

Mateusz Piecki Schizoidalny Mateusz Piecki
 28 maja 2016 roku, godz. 3:48

Jest, jutro jak nie zapomnę, poszukam ci dla spokoju świętego. To logika a nie herezja, skoro jest napisane o tworzeniu ras takich jak czarna czy żółta, to normalne jest to, że Adam i Ewa byli biali. Poza tym wszędzie pokazywani są jako ludzid biali. Idąc twoim tokiem myślenia, to w Biblii również nie widziałem nic o nieśmiertelnej duszy. Więc widzisz.